Historie Maďarska
Uherské království
Dějiny Maďarska jsou známy již od 10. století, kdy původně sedm kočovných kmenů příchozích od Černého moře, nazvaných podle nesilnějšího zdejšího kmene Megyeri, se zde usídlilo. O sto let později vzniklo velké Uherské království, které na dlouhou dobu udávalo chod dějin v celé střední Evropě a mimo jiné i na Balkáně. Ve 12. století Uherské království utrpělo značné ztráty z řad členů armády po mongolských útocích na Evropu. Na konci 15. století však začala Uherské království ohrožovat Osmanská říše, která se zasloužila o ztrátu zdejší nezávislosti. Po společných bitvách došlo nakonec na nejhorší. V 16. bylo království rozděleno na tři samostatné části. Došlo k rozdělení mezi Habsburky, Osmanskou říši a Sedmihradské knížectví. V roce 1683 ovšem Habsburkové dobili převážnou většinu Uherského království a stali se tak jeho vládci.
20. století
Po atentátu na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda v Sarajevu se maďarský premiér snažil vyhnout začátku války, situace ale byla nevyhnutelná. Během války bojovalo Rakousko- Uhersko po boku Německa, Bulharska a Osmanské říše. Po první světové válce se Rakousko-Uhersko rozdělilo na mnoho samostatných států. První Maďarská republika a Maďarská republika rad ovšem dlouho nevydržela a později bylo opět vyhlášeno Maďarské království, kterému vládl fašistický regent Miklós Hortha. To také znamenalo, že se země snažila o spolupráci s Německem. Po druhé světové válce následovala vláda komunistů, a to až do revoluce v roce 1989. V roce 1991 sovětské jednotky definitivně opustily Maďarsko.
Maďarsko nyní
Historická ztráta některých území se negativně na vtazích Maďarska s některými okolními státy. Nyní je Maďarskou státem Evropské unie a NATO. Jeho ekonomika však není nejlepší a již delší dobu se potýká s hospodářskou krizí.