Benátky – průvodce městem
Benátky jsou samy o sobě velmi zvláštní město. Jsou totiž celé vybudované na moři, proto je pro jejich občany samozřejmostí a nutností vlastnit loď. Je zde také pochopitelně vysoké riziko zvýšení hladiny moře, a zároveň zatopení částí domů. Takových dní, kdy se hladina moře zvýší bývá v průměru 50 za rok a hladina se může zvýšit až o 90 cm.
Město se rozkládá celkem na 118 ostrovech a ročně je navštíví na 24 milionů turistů ze všech koutů světa.
Benátky patří mezi nejnavštěvovanější města světa, ročně tam zavítá na 25 milionů turistů, což je opravdu ohromné číslo.
V minulosti se Benátky považovaly za obchodní velmoc hlavně co se týče sklářství, to přetrvalo dodnes.
Historické centrum města je od roku 1987 zapsáno na Seznam Světového dědictví UNESCO.
Jak je to možné?
Nejspíše si říkáte, jak může město stát na vodě. Je to díky dubovým kůlům, které jsou zapasovány na mořské dno, a na kterých jsou domy vystaveny.
Kvůli zavodněnému městu jsou na každém rohu vystavěny mosty pro pěší turisty. V Benátkách můžete napočítat dokonce až 400 kamenných mostů.
V samotném středu města Benátky výrazně půlí rozlehlý vodní kanál – Canal Grande, který je zhruba 4 km dlouhý a 70 metrů široký. Spojuje hlavní nádraží s historickým náměstím Svatého Marka.
Benátky mají dokonce i své letiště. Kdo by to byl řekl, že na vodě bude letiště, že? Ale nemějte strach, letiště je vybudované na pevnině, dále od moře.
Dalším turistickým lákadlem jsou gondoly, na kterých se můžete nechat svést kanály města Benátky. Gondoly snad nejdražším způsobem přepravy, jaký si v Benátkách můžete zvolit. Za půl hodiny plavby můžete zaplatit klidně i 80 eur, ne-li více. Ale zase na druhou stranu to je ten pravý italský zážitek. Zajímavostí je, že být řidičem gondoly, jinak zvaný gondoliér, není vůbec jednoduché. Musíte být pravý Ital a složit těžké zkoušky, poté dostanete certifikát, a tento certifikát se dědí z generace na generaci.
Bazilika svatého Marka
Bazilika svatého Marka se řadí mezi jedny z nejhlavnějších a nejvýznamnějších památek Benátek. Jedná se zároveň o nejzachovalejší budovu byzantské architektury, které pochází z 9. století. Stojí přímo na hlavním náměstí, a to na náměstí svatého Marka, neboli italsky – Piazza di San Marco.
Během let byla bazilika několikrát vypálena, zřícena a naštěstí opět znovu vystavena. Později byly do baziliky přidělány některé sochy, mozaiky, a různé doplňky.
Uvnitř baziliky najdete oltář Pala d´Oro, a tisíce skleněných barevných kostiček. Na oltář a do muzea, které je uvnitř baziliky, se můžete podívat za malé vstupné, zbytek baziliky je přístupný zdarma.
Kdysi se v bazilice konaly korunovace, pohřby, procesí, a je v ní dokonce pochován sv. Marek.
Na náměstí svatého Marka můžete vidět více než jen baziliku. Můžete zde také shlédnout Dóžecí palác, muzeum Corer a věž svatého Marka.
Z věže svatého Marka budete mít nádherný výhled na celé náměstí, a když budete mít trošku štěstí a bude vám přát počasí, můžete zahlédnout dokonce i Alpy. Samozřejmě to celé má jeden malý háček. Fronta v letní sezóně je šíleně dlouhá a prostojíte zde několik dlouhých minut, mnohokrát i hodin. Cena vstupenky není nijak ohromující, nahoru si můžete vyšlapat už za 8 eur. Pro případ, že by se vám nechtělo stát ve frontě, máme pro vás jeden tip. Navštivte raději věž na ostrově San Giorgio Maggiore. Je z ní poměrně podobný výhled, ale má hned dvě pozitiva – je levnější, stojí pouze 5 eur a navíc na ni nebudete stát v dlouhé frontě.
Burano
Burano, neboli jinak, barevný ostrov je vzdálený pouze 45 minut jízdy lodí od Benátek. Samotný ostrov má zhruba 3000 stálých obyvatel, ale denně se tam pohybuje mnohem a mnohem více lidí, především turistů.
Velký zájem o ostrov je hlavně díky jeho jedinečnosti. Ostrov je totiž celý barevný. Každý domek má svou jedinečnou barvu a tvoří tak úžasnou podívanou. Říká se, že domky takhle byly kdysi natřeny kvůli rybářům, kteří chodili pozdě domů, a pestrobarevné domky jim pomáhaly v orientaci při hledání vlastního příbytku.
Burano není jen o barevných domcích, ale také o krajkách. Ručně dělané krajky prodávají místní lidé na trzích. Výrobků z krajek zde naleznete nepřeberné množství. Ať už se jedná o slunečníky, kapesníčky, nebo ubrusy, zkrátka výrobky všeho druhu. Někteří dokonce vlastní krajky vyrábí přímo před zraky turistů. Pokud byste měli o takový krajkový výrobek zájem, počítejte s tím, že to není zrovna levná záležitost.
Murano
Ostrov Murano už není tak barevný jako předchozí ostrov Burano, za to má v sobě své vlastní kouzlo. Domky sice mají barevné omítky, ale to není hlavní proč na ostrov míří denně stovky turistů.
Ostrovu se přezdívá „ostrov sklářů“, tudíž je celkem jasné, proč je tak známý. Ručně vyráběné sklo můžete obdivovat jak v krámcích podél ostrova, tak i ve sklářských dílnách, nebo dokonce v galeriích. Díky tomu, že skláři vyrábí sklo ručně, ceny se pohybují krapet výše, než jsme zvyklí. Při koupi máte ale nepřeberné množství možností, z čeho si vybrat. Můžete si zakoupit bižuterii, skleničky, nádobí, sošky, nebo tradiční benátské zrcadlo.
Výroba Benátského skla byla přísně utajována a střežena. Postup výroby skla nesměl být prozrazen, a tomu, kdo by postup vyzradil, hrozil dokonce i trest smrti. Dnes už postup výroby není tolik tajný jako dříve, a pouliční řemeslníci vyrábějí sklo přímo před vámi, třeba i na ulici.
Lido di Venezia
Další Benátský ostrov – Lido, disponuje hlavně nádhernými rozlehlými písečnými plážemi. Některé pláže jsou soukromé a patří hotelům, některé jsou veřejné, proto je dobré nejdříve si zjistit, které jsou veřejnosti přístupné. Vstup do vody je ve většině případů pozvolný, takže ideální i pro děti.
Každoročně se zde také koná známý Benátský filmový festival, takže pokud někdo milujete filmy, zde máte možnost se plně vyžít.
Na jednom konci ostrova Lido stojí bývalá pevnost, která ostrovu dodává tu pravou atmosféru a neměla by ve vašem programu chybět.
Cesta na ostrov vám zabere asi hodinu jízdy lodí, ale po cestě se rozhodně nudit nebudete. Uvidíte kolem sebe plno známých památek Benátek, takže se celou dobu budete mít na co dívat. Ostrov navíc není nijak rozlehlý, od přístavu se k pláži dostanete pěší chůzí za pár minut.
Tip na konec?
Nezažijete ty pravé Benátky, dokud se tam nevypravíte v době Benátského karnevalu. Jedná se o druhý největší, nejkrásnější a nejnavštěvovanější karneval světa – samozřejmě po Riu.
Benátský karneval se ve městě pořádá již od starověku, první písemná zmínka byla zaznamenána z roku 1268. V době, kdy Benátky přišly do úpadu, byl jim karneval, nebo jakékoliv nošení masek, malování na obličej a podobně zakázán. O pár let později byl naštěstí karneval obnoven a tím se zvýšila i popularita a návštěvnost. V dnešní době karneval navštíví kolem 3 milionů lidí ročně.
Karneval se dle pravidel pořádá 10 dní před popeleční středou, tedy těsně před Velikonocemi. Karnevalu se účastní všichni, kdo chtějí – soukromníci, stánkaři, zkrátka kdokoliv. Každý rok se program mění a každý rok je něčím odlišný a výjimečný, pokaždé je ale závěr stejný, a to takový, že na náměstí sv. Marka, se vyhlásí nejlepší maska a koná se oslavný ples.