Tatry
Vysoké Tatry
Pohoří Vysoké Tatry se nachází na severu Slovenska, na hranici s Polskem, a je nejvyšší částí Karpatského oblouku. Tatry jsou brány jako most mezi balkánskými horami a Východními Alpami. Pohoří je tvořeno dvěma základními celky – Západní Tatry (Roháče, Liptovské Tatry, Červené vrchy, Liptovské kopy) a Východní Tatry (Vysoké a Belianské Tatry). Nejvyšší vrchol Tater je Gerlachovský štít (2654,4 m n. m.). Ve Vysokých Tatrách se celkem nachází 26 vrcholů, které se nachází v nadmořské výšce větší než 2500 metrů.
Vzhled současných Tater se začal vytvářet v období třetihor, tedy před více než 15 miliony lety. pozdějším působením ledovcových procesů byly dotvořeny krásné tatranské štíty, stejně jako ledovcová jezera – plesa. Z geologického hlediska není pohoří zcela jednotné. Převážná část Vysokých Tater je tvořena celistvou žulou, ovšem část této horniny se působením horotvorných sil přeměnila na mylonit, který snadno podléhá zvětrávání a vytváří typické pásy. V Belianských a Západních Tatrách najdeme také pozůstatky dolomitických vápenců, křemence a krystalických břidlic. Za účelem ochrany unikátní tatranské flory a fauny byl v roce 1948 vyhlášen Tatranský národní park (TANAP), který je nejstarší národním parkem na Slovensku. Spolu s polským Tatrzanski park narodowy (rok 1954) tvoří tzv. biosférickou rezervaci UNESCO (od roku 1993).
Lyžování ve Vysokých Tatrách
Lyžařská střediska v oblasti Vysokých Tater prošla v posledních letech modernizací a renovací. Upravené sjezdovky jsou v provozu od začátku prosince do konce dubna a rozšiřuje a zlepšuje se také nabídka služeb pro hosty. Přímo v centru Vysokých Tater se nachází Lyžařské středisko Štrbské Pleso, kde si výborně zajezdí začátečníci, rodiny s dětmi i milovníci náročnějšího lyžování. Středisko je připraveno i na příznivce běžeckého lyžování, na ně tu čekají čtyři okruhy o celkové délce 18 km.
Dalším střediskem nacházejícím se v centru Vysokých Tater je rezort Tatranská Lomnica. V tomto středisku si můžete sjet černou sjezdovku z výšky 2196 m n. m., která je 6 km dlouhá a je nejstrmější sjezdovkou na Slovensku.
Nízké Tatry
Na jih od Vysokých Tater najdeme Nízké Tatry. Hlavní hřeben Nízkých Tater se táhne v délce 80 km ze západu na východ a je tak nejrozsáhlejším pohořím Západních Karpat. Oblast je chráněna jako Národní park Nízké Tatry. Park byl vyhlášen v roce 1978 a je druhým největším parkem na Slovensku. Nejvyšším vrcholem Nízkých Tater je hora Ďumbier, která se nachází v hlavním hřebeni ve výšce 2043 m n. m.
Lyžování v Nízkých Tatrách
Kvalitní lyžařské areály se nachází pod vrcholem Chopok. Najdete zde největší ski areál na Slovensku a tím je Jasná Nízké Tatry. Lyžaři a snowboardisté si v tomto středisku zajezdí na více než 35 km svahů. Středisko se také může pochlubit nejvyšší přepravní kapacitou, vleky a lanovky za hodinu přepraví více než 24 000 osob.