Řím a městský stát Vatikán
Řím je hlavním městem Itálie s počtem obyvatel téměř 3 miliony. Zároveň je nejstarším městem Evropy a čtvrtým nejlidnatějším městem EU. Historické centrum města je zapsáno do Světového dědictví UNESCO.
Město bylo podle dochovaných dokumentů založeno v roce 753 př. n. l., to znamená že je staré něco málo přes 2700 let, a proto patří k nejstarším městům v Evropě. Řím byl již v minulosti centrem křesťanství, a to přetrvává dodnes.
Všechny cesty vedou do Říma?
Řím má celkem 3 letiště. Fiumicino, Ciampino a Urbe. První letiště – Fiumicino je nejznámější a nejvyužívanější, druhé letiště – Ciampino, využívají hlavně nízkonákladové společnosti a poslední z letišť – Urbe je využívání hlavně pro soukromé lety.
Jednoznačně nejjednodušším způsobem jak se do Říma dopravit je letecká varianta. Létá se z Prahy a letenky jsou velmi často pod 2 000 Kč.
Město má také spoustu vlakových stanic, nejvýznamější je ale Řím – Termini, kde se každodenně pohybuje kolem 400 000 cestujících a patří mezi jedno z nejrušnějších vlakových nádraží. Pokud tedy rádi cestujete vlakem, tak můžete využít i tuto variantu.
Doprava po městě
Pro dopravu po městě můžete využít jak metro, tak tramvaje, autobusy, nebo trolejbusy. Nevýhodou metra je nepřístupnost do historického centra. Metro je sice rozděleno do tří linek, ale všechny kvůli nemožnosti vystavět tunel pod památkami, toto centrum míjí.
Nejlepší variantou pohybu po historickém centru jsou autobusy Hop – on Hop – off. V Římě mají tyto autobusy obrovské množství zastávek, na kterých můžete kdykoliv vysednout a zase zasednout. Zastavují většinou až přímo u památek, takže žádné dlouhé chození a hledání. Jízdenka na takový autobus vás může stát kolem 400 Kč. Výhodou tohoto turistického autobusu je, že vás dopraví dokonce i do Vatikánu.
Div světa
Hlavní dominantou celého Říma je světoznámé Koloseum. Jedná se o největší stavbu tehdejší římské říše. Koloseum je vystavěno do tvaru oválu.
Dříve sloužilo pro účely gladiátorských zápasů, v hledišti mohlo naráz sedět až 50 000 diváků. Mimo gladiátorské zápasy se zde pořádaly i zápasy s divou zvěří, nebo popravy.
Později začalo Koloseum chátrat, kameny byly rozkrádány a kvůli častým zemětřesením se stavba prakticky stala zříceninou.
Dnes se do Kolosea po vystání nekonečně dlouhé řady můžete podívat přibližně za 500 Kč. Projdete se po neuvěřitelně velkém dávném amfiteátru.
Forum Romanum
Forum Romanum bylo v minulosti náměstí, kde se pořádaly nejrůznější pochody, trhy, nebo shromáždění. Historie sahá až do 6. století př. n. l., v té době byly podél náměstí vystaveny nejrůznější budovy, baziliky, chrámy a podobně. Později, při zániku Západořímské říše začalo Forum Romanum chátrat, cenný mramor byl rozkrádán pro vystavění novostaveb a vše začalo zarůstat trávou a plevelem.
Forum Romanum bylo znovu objeveno až v na konci 18. století, a zůstala mu podoba jakou nese dnes. Rozpadlé sloupy, budovy, jen malé zbytky kdysi nádherného náměstí.
Dnes je vstup do objektu zpoplatněn za přibližně 500 Kč. Můžete si projít obrovský plac ruin, krásné zahrady kolem a můžete se podívat dokonce i na celý objekt z výšky, který opravdu stojí za to.
Fontána di Trevi
Nejznámější fontána celé Itálie – Fontána di Trevi. Rozhodně stojí za to ji navštívit, ale zvolte vhodnou dobu.
Stojí na malém náměstíčku, kde se shromažďuje nejvíce turistů přes které nemáte málem ani šanci prodrat se až dolů k vodě, abyste si mohli hodit do kašny minci pro splnění vašeho přání.
Španělské schody
Nejspíš nejznámější schody na světě, jinak známé také jako Andělské schody, leží na Španělském náměstí, kousek od fontány di Trevi. Schody vedou ke kostelu Santa Trinita dei Monti a je jich tam přesně 138.
Pantheon
Patří mezi jedny z nejzachovalejších antických staveb vůbec. Jeho začátky sahají až do roku 29 př. n. l., a díky tomu je ještě více obdivuhodnější, že je stále tak zachovalý. Lidé se domnívají, že je to kvůli tomu, že kdysi sloužil jako hrobka a pod podlahou jsou ostatky slavných osobností, později byl využíván jako mauzoleum, a proto byl chrám tolik opečováván a nezačal chátrat, jako většina takových starých staveb v Římě.
Vstup do Pantheonu je přes 16 mohutných žulových sloupů. Každý z nich je 12 metrů vysoký a váží kolem 60 tun.
Santa Maria Maggiore
Často opomíjená bazilika Santa Maria Maggiore, jinak také známá jako bazilika Panny Marie Sněžné. Polohou je blízko k hlavnímu vlakovému nádraží, takže dostupnost je velmi dobrá. Uvnitř je bazilika nádherně zdobená mozaikami.
Není ani tolik navštěvovaná, jako ostatní památky v Římě, takže si ji můžete v klidu vychutnat bez davů turistů. Bazilika je rozhodně opomíjená neprávem, protože patří mezi jedny z nejhezčích ve městě.
Vatikán
Jedná se o vnitrozemský městský stát, uvnitř hlavního města Itálie – Říma. Počet obyvatel je pouhých 800, a je proto nejmenším státem na světě, s rozlohou 44 hektarů. Vatikán je církevně založen a vládne jemu papež.
Na území Vatikánu můžete najít známé památky, jako třeba baziliku sv. Petra, Svatopeterské náměstí, Apoštolský palác, Sixtinskou kapli, nebo třeba Vatikánské zahrady.
Bazilika sv. Petra – sídlo papeže. Do baziliky se můžete podívat zdarma, musíte jen dbát na to, abyste měli zahalené ruce a nohy. Také dovnitř nemůžete vnášet zbraně, nože, drony, stativy a podobně. Při vstupu budete procházet bezpečnostními rámy jako na letišti, takže se připravte na podrobnou prohlídku vašich věcí.
K bazilice vede Svatopeterské náměstí, které je dlouhé přes 250 metrů. Podél náměstí se táhne dlouhá kolonáda se sloupy, sochami světců a dva obelisky a obrovské fontány.
Kvůli ochraně papeže je zvláštně vycvičená tzv. švýcarská garda. Pro přijetí do takové „ochranky“ musíte splňovat zvláštní požadavky, mezi které patří katolické vyznání, švýcarská národnost a základní vojenská služba ve Švýcarské armádě. Tito muži jsou vybaveni zbraněmi a mají za úkol ochránit papeže za každé situace.
Ve městě je poměrně častá a vysoká kriminalita. Většinou jsou za vinou kapsáři, okrádající turisty. Dopadení těchto kriminálníků je ale velmi obtížné, protože jakmile zloděj překročí hranice, které jsou na náměstí sv. Petra, už ho nikdo nemůže stíhat.
Tip na konec?
Největší pouliční trh celého Říma zvaný Mercanto Trionfale, kde seženete naprosto vše. Od ovoce, zeleniny, masa, sýrů, až po suvenýry, nebo dokonce oblečení. Trh je otevřen každý den kromě neděle, od 7:00 do 14:00.