Paříž – město fascinujících muzeí
Město muzeí
Někomu se mohou zdát muzea nudná, já je však miluji a ta pařížská vás dokáží překvapit nejenom při jejich první návštěvě. Pokud se k opětovné návštěvě dostanete. V Paříži je totiž přes 200 muzeí. Jak se v nich vyznat, kam zajít, aby to bylo podle vašeho gusta?
Perla muzeí – Louvre
Chcete-li poznat slavná pařížská muzea, začněte u nejproslulejšího Louvru. Je rozdělen do několika okruhů: Památky řecké a římské (Venuše Mélská, Niké Samothrácká), Památky egyptské (sarkofág…), Památky orientální (sbírky umění orientu, sumerské, asyrské, fénické a perské), Grafická díla, Umělecké předměty a nábytek.
Tisíce možností
Paříž není jen Louvre, najdete zde muzea slavných osobností jako např. Rodin, Pasteur, Curie, Balzac, Dalí, E. Piaf, V. Hugo, Picasso, Bourdelle, Chopin a jiných. Kdo má rád přírodu, doporučuji Podmořské muzeum (Musée submarine l´Argonaute), Centrum moře a vod (Centre de la Mer et des Eaux) nebo Muzeum lovu a přírody (Musée de la Chasse et de la Nature). Pokud vás lákají zajímavosti z cizích zemí, pak nevynechejte Národní muzeum umění asijských zemí (Musée national des arts asiatiques – Guimet), Národní muzeum afrických zemí a Oceánie (Musée national des Arts d´afrique et d´Océanie) nebo také Muzeum Argentiny (Musée de l´Argentine) a nádherný Institut arabského světa (l´Institut du monde Arabe). Koho zajímá věda, určitě nesmí opomenout Muzeum vzduchu a vesmíru (Musée de l´Air et de l´Espace) nebo „Městečko vědy a průmyslu“ (Cité des Sciences et de l´Industrie) nebo rovněž Holografické muzeum (Musée de l´Holographie). Pro milovníky historie je zde Muzeum třicátých let (Musée des Années Trentes)
Muzea rozmanitých předmětů každodenního života
- Muzeum karet (Musée Français de la Carte à Jouer) – jediné muzeum karet ve Francii (jedno ze sedmi muzeí na světě), 6 500 hracích karet, 980 tisků, kreseb a návrhů na karty
- Muzeum vína (Musée du Vin)
- Muzeum kuřáků (Musée du Fumeur)
- Muzeum vějířů (Musée de l´Éventail) – nádherné exponáty vykládané perletí, želvovinou, slonovinou, ozdobené péry apod.
- Muzeum parfémů (Musée du Parfum)
- Muzeum módy a textilu (Musée de la Mode et du Textile)
- Muzeum brýlí a lorňonů (Musée des lunettes et lorgnettes – Pierre Marly) – skoro 3000 exponátů brýlí, lorňonů a dalekohledů, od nejstaršího ze 13. století po příspěvky z minulých let, zajímavostí jsou brýle psů, koček a slavných osobností (např. princezny Viktorie (dcery Ludvíka XV), Marlene Dietrichové, Eltona Johna), dále sluneční brýle Eskymáků
- Muzeum dopisů a rukopisů (Musée des lettres et Manuscrits)
- Muzeum padělků (Musée de la Contrefaçon) – pestrá nabídka padělaných výrobků a autentických modelů, ukazuje na ozdíly mezi originálem a padělkem, vzácností jsou ukázky galo-římských amfór, což dokazuje jaké kořeny má padělatelství
- Muzeum peněz (Musée de la Monnaie)
- Muzeum reklamy (Musée de la Publicité)
- Muzeum Služby ztráty a nálezy (Musée des Objets Trouvés)
- Muzeum zubařského umění (Musée d´Art Dentaire – Pierre Fauchard)
- Muzeum zednictví (Maçonnerie)
- Muzeum panenek (Musée de la Poupée)
- Muzeum medailí (Cabinet des Médailles)
- Muzeum dveřních zámků (Musée de la Serrure)
- Muzeum pařížských okapů (Musée des Égouts de Paris),
- Muzeum kina (Musée du Cinema)
- Muzeum tenisu (Musée du Tennis – Tenniseum)
Muzeum erotiky (Musée de l´Érotisme) je věnováno sbírce erotických artefaktů z celého světa. Exponáty se pohybují od starověkého umění Indie (Kamásutry), Japonska, Afriky až k současnému umění erotiky (pomůcky, obrazy, sochy, pohyblivé exponáty apod.)