Stonehenge – Zajímavosti Velké Británie
Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů. Nachází se na Salisburské pláni 13 km od městečka Salisbury v Jižní Anglii.
Jak vznikal Stonehenge?
Stonehenge vznikl v několika rozlišitelných stavebních fázích, přičemž mezi některými z nich leží více než tisíc let. V první fázi stavby, která probíhala zhruba v roce 3100 před Kr., vznikl příkop kruhového tvaru. Vně tohoto příkopu byl takzvaný Friar´s Heelstone a uvnitř kruh prohlubní, v nichž byly v určitých obdobích přechovávány ostatky zpopelněných zemřelých. Později byly položeny ve dvou koncentrických kruzích uvnitř příkopu „modré kameny“ – kyzové měďnaté břidlice. Tyto kameny byly odstraněny a asi kolem roku 1800 př. Kr. dostal Stonehenge podobu, jakou známe dnes. V té době první stavení fáze patřila už minulosti. Vznikl kruh tvořený obrovskými šedými pískovcovými balvany. Balvany byly na horních koncích spojeny kamennými pokličkami. Uvnitř kruhu se nacházel komplex ve tvaru podkovy, který tvořila řada obrovských kamenných kvádrů, přičemž vždy dva nesly jednu kamennou pokličku. Zdá se, že různé generace modré kameny vícekrát nově uspořádaly. Dnes některé z nich tvoří samostatný podkovovitý oblouk uvnitř pískovcového podkovovitého oblouku, a uvnitř pískovcového útvaru je další kruh z modrých kamenů. Modré kameny se do okolí Stonehenge dostaly z různých míst pohybem ledovce. Obrovské kameny se dopravovaly po zemi na válcích a pak se stavěly do vzpřímené polohy.
Tvar Stonehenge
Způsob, jak je Stonehenge zkonstruován, není ani primitivní, ani náhodný, neboť uspořádání kamenů vykazuje pozoruhodné pochopení pro perspektivu. Stavitelé museli mít značné matematické znalosti a celý komplex byl pravděpodobně používán i jako astronomická observatoř, možná pro předpovídání zatmění Měsíce. Tento předpokládaný mystický význam posiluje skutečnost, že v době letního slunovratu, kdy se Stonehenge dodnes stává poutním místem, probíhá osa podkovy a stará příjezdová cesta paralelně s vycházejícím sluncem. Stonehenge vyzařuje silnou přitažlivou sílu. O jeho původním určení a významu se hojně diskutuje.
Zajímavosti na závěr
Roku 1920 byla při vykopávkách nalezena láhev portského vína. Byla ukryta pod jedním z kamenů a na jejím štítku byl čitelný rok – 1810. Většina vína však vytekla, neboť zátka byla shnilá.
V roce 2007 archeologové objevili asi dvě míle od Stonehenge zbytek vesnice. Nacházela se v Durrington Walls a byla zde umístěna obdobná dřevěná kruhová stavba. Bylo vykopáno celkem osm domů a v okolí byly nalezeny nástroje a hroty šípů.