Riga – Průvodce městem
Riga je hlavním městem jednoho ze tří Pobaltských států, a tím je Lotyšsko. Město se rozkládá asi na 307km2, žije tam přibližně 700 000 obyvatel a stává se tak největším městem celého Pobaltí.
– 15 stupňů Celsia?
Počasí v Lotyšsku je velmi podobné jako v Litvě a Estonsku. V zimě teploty padají prudce pod 0 stupňů. Není překvapením, když teploty spadnou pod – 15 stupňů. V létě teploty dosahují kolem 20 stupňů.
My si vyrazily do Lotyšska v lednu a panovalo tam krásných – 13 stupňů. Pocitově to ovšem bylo jako u nás nula.
Doprava
I když je město svou rozlohou poměrně velké, tak na to, abyste si prošli historické centrum a podívali se všude do zajímavých zákoutí tohoto města, městskou hromadnou dopravu nejspíše potřebovat nebudete.
Pokud máte v plánu vyrazit do vzdálenějších okrajů města, můžete využít autobusovou či tramvajovou dopravu. Lístek stojí přibližně 0,65 eur, u řidiče 1 euro. Zajímavostí je, že všechny tramvaje jsou české výroby. Ano, i do Rigy se dostala naše Vagonka Ostrava. Pokud by měl někdo z vás zájem, v Rize je možnost půjčování kol, takže se po městě můžete projet na kole a stihnout tak více věcí.
UNESCO
V centru města Rigy, jinak zvaném Stará Riga se nachází plno významných památek tohoto města. Leží na pravém břehu řeky Daugavy. Centrum je vyhlášeno památkou UNESCO.
Dům Černohlavců
Stát Lotyšsko je po světě známý hlavně díky této stavbě. Je hlavním symbolem tohoto státu a největším turistickým lákadlem. Původní stavba byla původně vybudována ve 14. století pro cech zvaný bratrstvo Černohlavců. Členy tohoto cechu byli mladí svobodní obchodníci z ciziny, kteří ovlivňovali společenský život ve městě. Postupně stavbu vylepšovali a nechali na ni malovat různé štíty a znaky.
Dům byl bohužel zničen během 2. světové války, avšak podle různých dochovaných dokumentů a fotografií byl znovu postaven a dnes slouží jako Muzeum o historii stavby, sbírky Společenstva Černých hlav a v sále se pořádají nejrůznější koncerty.
Tři bratři
Ne, nemá to nic společného s českým muzikálem Tři bratři. Jedná se o 3 domy vystavěné vedle sebe, pár ulic od Domu Černohlavců. Na pohled se vám může zdát, jakoby domy byly opravdu bratři a patřili k sobě odjakživa, zajímavostí ale je, že každá z budov byla postavena o pár století později. Nejstarší je budova s číslem popisným 17. Ta spadá až do 15. století a je tak nejstarší dochovanou zděnou obytnou budovou. V Estonském Tallinu stojí také skupina tří podobných budov, zvaná „Tři sestry“. Tímto názvem se budova Lotyšska nechala inspirovat.
Rižský dóm
Katedrála se začala budovat ve 13.století, její výstavba trvala něco málo přes 50 let a v průběhu stavby se několikrát její podoba měnila, až do té konečné, kterou teď můžete navštívit. Navíc při stavbě musely být zdemolovány původní domy, aby udělaly místo této katedrále. Budova se stala dominantou celé Rigy. Zajímavostí také je, že na věžích této stavby nejsou kříže, ale místo nich se tam točí větrné korouhvičky, které podle pověsti odrazují zlé duchy.
Rižský zámek
S výstavbou zámku se začalo v roce 1330. Mezitím se na zámku vystřídalo hodně majitelů, budova byla několikrát přestavěna a uzpůsobena těmto majitelům.
Dnes slouží jako sídlo Lotyšského prezidenta a část budovy je také věnována pro Muzeum lotyšské historie, Muzeum zahraničního umění a Muzeum literatury, divadla a hudby.
Kostel sv. Petra
Tento kostel je nejvyšší budovou Rigy. Nejzajímavějším faktem o této budově je nejspíše to, že několikrát od svého vystavění, tedy od roku 1690, shořela. Poprvé vyhořela zhruba po 30- ti letech po výstavbě. Poté byla znovu vystavěna a s tím se pojí zajímavost o jejím staviteli. Ten totiž po opětovaném postavení této věže vylezl nahoru, kde vypil lahev vína a prázdnou lahev hodil dolů. Myslel si, že na kolik střepů se rozpadne, tolik století bude stát. Střepy se z lahve udělaly bohužel pouze dva, protože lahev spadla do slámy a věž opravdu vyhořela za 2 století, po shození bomby na ni, německými vojsky při 2. světové válce.
Pohřbeni za živa
O tomto kostele snad každý obyvatel Rigy ví, že za jeho zdmi byli kdysi pohřbeni dva mniši, kteří se tam nechali dobrovolně zaživa pohřbít, protože si mysleli, že si tak zajistí svatost. Nejednalo se pouze o pověru, ostatky mnichů byli za zdmi opravdu nalezeny a jsou ponechány na původním místě.
Katedrála sv. Jakuba
Datum vystavení katedrály, tedy rok 1225, je vytesán nad vstupní branou při vchodu do této katedrály. Zajímavostí katedrály je, že její zvon nevisí uvnitř, ale vně věže. Zvon pochází z roku 2001, ten původní byl totiž odvezen do Ruska a roztaven.
Prašná věž
Věž kdysi byla součástí městských hradeb, ale od 19. století začala chátrat. Ujali se jí němečtí studenti, kterým věž nebyla lhostejná a začaly shánět finanční prostředky na opravu. Finance zprvu zajišťovaly prodejem holubího trusu jako hnojivem, což se jim překvapivě velmi dobře dařilo. Díky těmto německým studentům dnes Prašná věž vůbec stojí, a navíc její prostory slouží jako Lotyšské vojenské muzeum.
Nákupy, markety a tržiště
Největším tržištěm je Central Market v Rize. Najdete tam snad vše, na co si vzpomenete. Od oblečení, pečiva, masa až po zeleninu, ovoce, a suvenýry. Market najdete v obrovské budově, kde je vše pod jednou střechou a neomezuje vás počasí. Doporučujeme si vyhradit více času, rozhodně to není procházka na chvíli.
K moři do Lotyšska?
Asi 15 km od Rigy se nachází plážové letovisko zvané „Jurmala“, patřící k Blatskému moři. Asi to nezní zrovna lákavě, když někomu řeknete „jedu k moři do Lotyšska“, ale tohle letovisko vždy bylo a stále je velmi oblíbeným. Pláže se rozkládají na úseku 20 km, voda je průzračná a pláže čisté. Nejlepší období pro návštěvu této destinace je červenec a srpen, kdy teplota vody dosahuje až k 24 °C, což na Lotyšsko není zrovna málo.