Chrám Minakši
Chrám zasvěcený princezně Minakši i jejímu choti; poutní místo, které vás uchvátí svými plastikami, atmosférou nebo dějinami.
Legenda o princezně Minakši
Podle legendy se princezna Minakši narodila se třemi prsy. Svatí muži ji zvěstovali, že až potká svého budoucího manžela, prs zmizí. Tak se i stalo, když potkala boha Šivu. Za osm dní nato se za boha provdala a ten se jí přiblížil jako Sundarešvara – „ženich krásy“.
Chrámová oblast
Chrámová oblast se pyšní rozlohou 258x 233 m. Má devět „gópur“ – obrovských věžních bran pokrytých skulpturami, které ční až do výše 50 metrů. Čtyři z nich jsou ve vnějších zdech chrámové oblasti, ostatní stojí uvnitř ní. Řada budov vznikla v době vlády Tirumala Nayaka (1623 – 1659).
Oblíbené poutní místo
Svatyně však pochází z 12. století a pozoruhodná „Hala tisíce sloupů“ z poloviny 16. století. Každý sloup má svoji originální výzdobu; jsou tu muži i ženy, bohové, bohyně a hudebníci v různých pozicích a ztvárnění. Dnes je to živé poutní místo, kam proudí tisíce poutníků i návštěvníků. Obchodníci, kteří tu otvírají své krámky, prodávají všechno možné od malých sošek Šivy až po koření. Chrám láká poutníky ve dne v noci. Je tu mnoho procesí a slavností s tradiční hudbou. K obrovskému chrámovému jezeru vede příkré schodiště. Jezero Zlaté lilie zásobuje poutníky vodou k rituálnímu omývání. Komplex je zarámován do pomalované arkády. Malby zobrazují 64 zázraků, které Šiva učinil v Madurai. Bohatství sloupů, koridorů, sálů a svatyní zdobených plastikami vám může na první pohled připadat přehnané. Avšak chrám zachovává určitá pravidla, která lze na indických náboženských chrámových stavbách vypozorovat. Hlavní osa chrámu, stejně jako Sundarešvarova svatyně, je orientována na východ a západ. Uvnitř chrámu se nachází kolem svatyně chodba „Puja“, která umožňuje rituální obcházení kultovního předmětu ve směru hodinových ručiček.
Bůh Ganeša a okolí chrámu
Ve zvláštních slavnostních dnech se vozí kolem chrámu obrazy bohů na zlatém chámovém voze. Vůz táhne slon, který představuje symbol boha se sloní hlavou jménem Ganeša. Tento bůh je často zobrazován na chrámových plastikách. Z velké jižní věžní brány je dobrý rozhled na nepřetržitě pulsující, barvitý a hudbou podmalovaný život v okolí chrámu Minakši. Chrám leží ve městě Madurai v jižní Indii ve státě Tamil Nadu, asi 520 km od Madrásu. Blízko chrámu Minakši je palác Tirumala Nayak. Dnes je v něm muzeum. Příležitostně se zde konají koncerty nebo taneční vystoupení. Deset kilometrů od městského centra Madurai je chrám Tiruparamkundran. Je vytesán ze skály a působí jako obrovská skulptura.