Fez Medina
Město Fez
Fez je nyní velké, moderní město s více než půl miliónem obyvatel. Můžeme ale opustit široké ulice a výškové budovy 20. století a proniknout do středověkého města, ve kterém najdeme i řadu mešit a škol koránu.
Čtvrť Fez Medina
Fez Medina je čtvrť ve východní části města (Fes-el-Bali), kterou založil v roce791 Mulay-Idriss, a která vzkvétala v 9. století. Tady se pojí úzké, klikaté uličky, kašny v elegantních vnitřních dvorech, hluk a ruch bazarů v obraz, který otevírá pohled do jiného světa. Leckteré zboží, které se tu prodává, pochází z dnešní doby, avšak atmosféra starého města je živá stejně jako dřív. Fes-el-Bali bylo rozděleno do nesčetných čtvrtí. Každá představovala společenství samo pro sebe a měla vlastní mešitu, vlastní vodovod, turecké lázně (humman) a také pekárnu.
Hlavní mešita
Mešita Karaouine byla založena v 9. století a přestavěna ve 13. století. Vejde se do ní 22 000 lidí a je největší mešitou v severní Africe. Patří k ní stará univerzita a vynikající rozsáhlá knihovna. Jak to bývá často v islámské architektuře, na její vnější vzhled se nekladl žádný zvláštní důraz a změť okolních domů ji ještě více zatemňuje. V mešitě však překvapí hojnost pečlivě ztvárněných psaných mozaikových ornamentů.
Významné duchovní město
Ve městě je jedna z nejstarších univerzit na světě, jež se ve středověku stala centrem islámského duchovního života. S téměř osmi sty mešit (ke kterým obvykle byly připojeny školy), mnoha tisíci obchodů a dostatečným počtem domů, aby v nich mohlo bydlet 125 000 lidí, se toto město stalo ve 13. stoletím jedním z nejvýznamnějších měst na světě.
Školy koránu
Fez má kromě univerzity řadu škol koránu (medrese). Obvykle mají tři místnosti: školu, modlitební sál a knihovnu, které jsou postaveny kolem centrálního dvora. Uprostřed je kašna. Zvláště působivá je škola koránu Bou-Inania-Medressah. Turisty uchvacují bohaté dekorace. Podobnosti se španělsko-maurskou architekturou nelze přehlédnou. Zajímavé uspořádání oken, dřevěných bloků a mosazných mís má představovat vodní hodiny ze 13. století, ale dodnes nedokázal nikdo objevit, jak fungují. Mísy pravděpodobně vytvarovali předkové oněch mužů, kteří dodnes stojí na náměstí Seffarine a zpracovávají nejrůznější kovy do nejrůznějších tvarů. Centrální vnitřní dvůr studentské ubytovny Es-Sahrij je velmi zajímavý. Optickým klamem vzniká dojem, že jeden z rohů bazénu je vždy hlubší, podle toho, kde stojíme. Budova pochází z raného 14. století.
Zachovaná povolání
Barvíři a koželuhové jsou dvě další povolání, která zůstala zachována ve Fezu bez změny po všechny časy. Na barvířském tržišti – souk – u řeky je stále v provozu vodní mlýn, který rozmačkává semena, z jejichž šťávy se vyrábějí přírodní barviva. Dále po proudu řeky najdeme u těžké práce koželuhy. Pokud člověk vydrží zápach, může je při práci pozorovat.