Nil: Egyptské srdce
Když se řekne Egypt, člověku se hned vybaví řeka Nil. Druhá nejdelší řeka světa dala vzniknout bohaté starověké civilizaci, jejíž kulturu a stavitelství obdivujeme dodnes. Bez nadsázky řečeno, bez Nilu by nebyl v Egyptě život, mnozí hovoří o Nilu jako o srdci Egypta. Nil zůstává hlavním zdrojem obživy i zábavy pro miliony obyvatel této africké země.
Do nedávna nejdelší řeka světa
Nil se táhne od jihu na sever východní Afriky, jeho délka je 6 671 kilometrů a jeho povodí zabírá plochu o rozměrech 915 tisíc kilometrů čtverečních. Ještě mnozí z nás se ve škole učili, že Nil je nejdelší řekou světa, nicméně tuto skutečnost změnila česká expedice, která objevila prameny Amazonky a do map tak mohla zakreslit řeku delší o 500 kilometrů.
Plavba na Nilu
O historii Egypta, o mocných faraonech, o stavbě monumentálních památek se můžete dozvědět při plavbě po Nilu. Samotná řeka vás zřejmě nijak neuchvátí, nečekejte modré zbarvení jak z pohádky, řeka je po svém toku spíše hnědá. Zato okolí řeky ukazuje Egypt a jeho přírodu, památky a obyvatelstvo. Až 97 procent obyvatel Egypta žije v pásmu dvaceti kilometrů od břehu Nilu, což je dokládá důležitost řeky pro místní.
Podél Nilu vedou i důležité dopravní cesty, ať už silniční či železniční. Řeka zkrátka provází nejen místní, ale i cestovatele po jejich bloumání po Egyptu. Ať už začnou svou cestu v Káhiře, mohou se procházet po nábřeží Nilu. Ať jsou v Luxoru, kam přijeli obdivovat starověké památky, vždy je doprovází Nil. Na jihu země, kousek od Asuánu, stojí Velká asuánská přehrada, která na přelomu 60. A 70. let minulého století zkrotila řeku. Do té doby se totiž opakoval každoroční cyklus záplav, který sice často přinášel výživu pro pole, někdy ale celé pole spláchl.