Egyptské pyramidy – určitě musíte vidět
Egyptské pyramidy velmi mocně uchvacují svět od dob, kdy cestovatelé začali zkoumat starověký Egypt dopodrobna. Slovo pyramida pochází z řeckého slova pyramid, což v překladu znamená královská hrobka. Faraóni si je ve starověkém Egyptě nechávali stavět jako své monumentální hrobky již za živa, aby mohli za přísných kontrol pozorovat rostoucí místo svého budoucího odpočinku. Pyramidy jsou stupňovité a nejen náhodou, měly sloužit jako schody do nebes, po kterých mohla faraonova duše stoupat vzhůru. Momentálně je známo více jak 100 pyramid a jako největší a nejstarší je označována Cheopsova (Chufuova) pyramida.
V pozdějších letech nastalo období, kdy pyramidy přestaly být „módní”, těla faraónů byla ukládána na společné místo tzv. Údolí králů, manžely králů a královny Egypta zase byly pohřbívány do tzv. Údolí královen.
Dodnes ale není 100% dokázáno, k čemu doopravdy takové pyramidy sloužily. Teorií je nespočetné množství a variantu o místu posledního odpočinku faraónů mnoho badatelů striktně zamítá. Byly to tedy hrobky nebo astronomické pomůcky ke klasifikaci času? Další teorie vypovídá a o tom, že byly postaveny proto, aby účinně koncentrovaly energii vycházející z přírodního zdroje. Asi nejvýstřednější teorií je ta, kde se bere v potaz určitý zásah mimozemské civilizace, která navštívila Zemi před mnoha tisíciletími, a že pyramidy vůbec nestavěli lidí. Ať už je pravda jakákoliv, pokud navštívíte egyptské pyramidy, naskytne se vám úžasný a nezapomenutelný pohled na monumentální stavby, které svou majestátností berou dech.
Menkaureova (Mykerinova) pyramida
Třetí a zároveň nejmenší pyramidou je v Gíze pyramida Menkaureova. Dodává panoramatu úžasnou perspektivu, zejména když si pyramidy vhodně seřadíte za sebe. Zhruba do výšky 15 metrů byla pyramida obložena červenou žulou a pro horní část byl použit vápenec. Vchod do pyramidy se nachází ve výšce asi 4 metrů. Patnáct metrů pod úrovní základny byla vybudována pohřební komora, ve které byl objeven zdobený bazaltový sarkofág.
Gíza ale není místem posledního odpočinku pouze pro tyto tři faraony, které proslavily monumentální pyramidy. Toto místo je královské pohřebiště již od dob Rané říše, a právě proto je zdejší pouštní krajina poseta hrobkami z nepálených cihel a tzv. mastabami, což jsou kamenné hrobky s plochou střechou.
Rachefova (Chefrénova) pyramida
Tato pyramida je rozměrově menší než Velká pyramida faraona Chufua, když se na to na první pohled tak nemusí jevit, je to dáno umístěním na návrší. Majitelem této prostřední pyramidy je syn Chufua – Rachef.
Do této stavby vedou dvě přístupové cesty. První je ve výšce 12-ti metrů a druhá začíná 30 metrů v zemi pod pyramidou. Obě tyto cesty se poté ve výšce základny spojují a vedou dále do pohřební komory. Ve vnitřní komoře byl nalezen sarkofág z červené žuly, který je mírně zapuštěn do země a opatřen zasouvacím víkem.
Chufuova (Cheopsova) pyramida
Jedná se o největší ze tří pyramid, první ze sedmi divů světa. Obrovská, monumentální stavba, která několik tisíc let fascinuje návštěvníky, badatele i archeology a je opředená nesčetným množstvím příběhů, teorií a bájí. Tato pyramida byla pravděpodobně postavena na příkaz faraona Chufua kolem roku 2580 př. n. l. poblíž Gízy jihozápadně od Káhiry.
Dosahuje opravdu mimořádných rozměrů. Je vysoká 137 m a až do vybudování Eiffelovy věže Paříži roku 1898 byla nejvyšší stavbou na světě. Pravděpodobná původní výška byla 146,5 m a základna byla tvořena čtvercem o délce 230,38 m (dnešní rozměr je 227,5m). Stěny pyramidy byly původně pokryty hladkou vrstvou vápence, což mohlo způsobovat, že se od nich odráželo sluneční světlo přes celé nilské údolí. Celá tato stavba je orientována podle světových stran a uvnitř je vybudována složitá síť chodeb a komor a to jak v nadzemní, tak i v podzemní části. Prudce se svažující nízké tunely směřují do malé pohřební komory, kde se nachází jednoduchý žulový sarkofág. Z královy komory vede několik úzkých šachet, jejichž význam nám není zcela jasný. Někteří archeologové však mají jasnou představu, že se jednalo o jakési větrací šachty, jiní zas přišli s tím, že jsou to symbolické cesty, kterými odcházela faraonova duše. Co je ale jisté určitě, tak to je fakt, že tyto šachty jsou orientovány podle nejvýznamnějších souhvězdí na obloze starého Egypta.
Gíza
Úplně nejznámější jsou právě pyramidy v Gíze. Zatím archeologové došli k závěru, že tyto pyramidy byly postaveny vždy několik set let po sobě generacemi téhož královského rodu kolem roku 2600 př. n.l. jako důmyslně propracované hrobky, jež měly zhatit plány jakýchkoliv případných vykradačů.
Kde hledat zájezdy?
Na zájezdy se zaměřuje řada různých cestovek od těch menších po ty větší. Pak máte i spoustu různých agregátorů, které srovnávají ceny. Jak ale vybrat nejvýhodnější nebo nejlepší zájezd, který bude sedět vašim požadavkům? Připravili jsme jednoduchou stránku, která nabízí vše, co potřebujete. Podívejte se na Dovolená rychle, kde máte porovnání více jak 300 českých a 50 německých CK do celého světa. Navíc máte možnosti využít profi cestovních služeb, které nabízíme i naším klientům.Co je v Gíze k vidění?
- Chufuova (Cheopsova) pyramida – největší
- Rachefova (Chefrénova) pyramida – prostřední
- Menkaureova (Mykerinova) pyramida – nejmenší
- Velká sfinga
- Muzeum se zbytky tzv. slunečního korábu – člun, který byl údajně vystavěn k přepravě Racheovy duše po jeho smrti na onen svět
- Faraonská vesnice – tematický park, který rekonstruuje život ve starém Egyptě