Velká sfinga – Symbol Egypta
Vyobrazení
Symbol Egypta, který zná snad celý svět. Leží u výchozího bodu svaté cesty, který pravděpodobně původně spojovala pyramidy s Nilem. Slovo „sfinga“, což znamená „uškrtit“, bylo Řekům nejprve dáno báječnému tvoru, který měl hlavu ženy, tělo lva a křídla ptáka. V Egyptě je spousta sfing, obvykle s hlavou krále, který nosí čelenku a tělo lva. Sfinga v Gíze představuje záhadné vyobrazení faraona Rachefa – jeho hlava je připojena k tělu lva. Je 73,5 metrů dlouhá, 20 metrů vysoká a co je nejvíce zarážející, je vytesána téměř celá do jednoho kusu kamene.
Záhadná stavba
Velká sfinga V Gíze bezpochyby patří k nejuznávanějším starověkým památkám na světě. Ve velké míře plete vědcům hlavy až do současné doby. Mnoho vědců také naznačuje, že je neúplná a byla ponechána v polovině stavby původními staviteli. Neméně zajímavou skutečností je i to, že není známo, kdo postavil tuto majestátní památku.
Četná poškození
Sfinga v průběhu času utrpěla mnoho poškození, je vytesána z vápencového podloží a časem došlo k častému zasypání pískem, které způsobovalo škody. Socha byla téměř úplně celá pokrytá pískem, v 19. století první moderní archeologický výkop pod vedením Giovanniho Battisty Caviglia dokázal odhalit hrdlo Sfingy. Svůj podíl na nynějším stavu sochy má samozřejmě i člověk.
Legenda
Momentálně Sfinze chybí asi jeden metr široký nos, ke kterému se vztahuje legenda, že byl ustřelen Napoleonovými vojáky. Tato informace se ovšem vůbec nezakládá na pravdě, jelikož existuje fotografie Sfingy již z doby před Napoleonovým tažením, na kterém je Sfinga již bez nosu.