Thajsko cestopis: Koh Phangan – pláže na severovýchodní části ostrova
Ráno začínáme opět snídaní na terase s výhledem na moře. Rána jsou na ostrovech v tomto období pomalá. Počasí je horké a je dusno. Obloha ale není úplně modrá bez mráčků, ale větřík, který pofukuje nám snídani jen a jen zpříjemňuje. Pro všechny, co se chystají do Thajska, podám také pár informací o snídaních. Vy, kteří jste zvyklý na bufetové snídaně z Evropy nebo severní Afriky, budete v první chvíli trochu překvapeni. Všechny ubytování, která jsem rezervoval jsem chtěl rovnou i se snídaní, nemám totiž rád, když po ránu musím někde lítat a shánět snídani. Takhle se můžete hned ráno usadit na terasu. Téměř okamžitě přicupitá zdejší pes nebo kočka a začne vás hypnotizovat pohledem.
Během krátké chvilky přijde někdo z Thajců, všichni jsou nesmírně milí. Nabídne vám tzv. breakfast menu sets, kde máte několik variant, co si můžete dát. Vše, co si dáváte navíc, vám ve většině případů bývá naúčtováno na extra účet, který se platí při odjezdu. Vyberete si z menu setu, kde najdete běžné snídaně, na sladko, na slano, zdravé snídaně včetně džusu, kávy nebo čaje. Já jsem odjakživa poměrně žrout, ale až později během dne, nikde né ráno, takže mi to vůbec nevadí. Máte-li i přesto po snídani na cokoliv chuť, doporučuji vyčkat a vyrazit do nejbližšího 7/11 či lotus tesca, a tam se dorazit čím chcete.
Ráno během snídaně plánujeme. On nám předchozí den vytipoval pláže na severovýchodní části ostrova. Motorku ale ještě nemáme, ale abychom se vyhnuli nervy drásajícímu dohadování s taxikáři při odjezdu, dohodli jsme se, že si motorku necháme až do našeho odjezdu na Koh Samui. Poslední den na ní naložíme bágly, kufr i rodinu a vše odstěhuji do přístavu a motorku necháme v půjčovně. Vyhneme se tak stresu, zda se do přístavu dopravíme včas a vše si před odjezdem v klidu odvezeme a zařídíme úplně sami.
Bez motorky ani ránu
V Thajsku jste bez motorky jako bez nohy. Proto vám uvedu hned několik důvodů, pro byste si jí měli půjčit.
- V této oblasti je jízda na motorce bezpečná, provoz není tak veliký.
- Motorka vám zlevní celý pobyt.
- Budete se moci přepravovat kdykoliv, kamkoliv.
- Jste-li na místě, kde je odliv, za pár minut můžete být na místě, kde je odliv méně citelný.
- Motorkou eliminujete nutnost používat jiné dopravní prostředky – především taxi.
- Za pár minut dojedete k nejbližšímu 7/11 nebo lotus tesco (mini markety).
- Pronájem motorky je levný, běžná cena je 150THB za jeden den, pokud si motorku budete půjčovat na více dní, dostanete cenu lepší.
- Na Koh Samui jsme platili za 9 dní 100THB/den.
- Můžete se s motorkou dostat vždy až do centra.
- Jízda na motorce je zážitek a opravdu zábava.
- S motorkou poznáte rychle největší část ostrova.
- Na motorku se vejdou běžně i tři lidé (2 dospělí + 1 dítě), motorka (skútr automat, 125 cm) uveze až 230 kg (já mám 110 kg, žena + syn 100 kg a věci na pláž, jídlo a pití cca 20 kg).
- Někdy se stává, že je kopec tak prudký, že jeden musí seskočit, ten co řídí, je ale v pohodě.
- Motorka skoro nežere, benzín stojí podle lokality od 25THB za litr u pumpy, po cestě najdete spousty míst, kde vám prodají láhev benzínu od 40 THB.
- Z kopce je běžné, že jede motorka i bez motoru, jezdí se vlevo.
- Mimo obce je cestování klidné, dojedete i na málo dostupné lokality.
- Hlavní jídlo bez motorky v resortu od 100THB, hlavní jídlo kdekoliv jinde od 50THB.
- Sendvič bez motorky na pláži či v resortu od 100THB s motorkou si můžete zajet do mini marketu a máte sendvič od 25THB.
- Kola bez motorky v resortu plechovka 330 ml 40THB s motorkou 7/11 mini market za 30THB 2 litrová lahev.
- Přeprava mezi plážemi bez motorky taxíkem klidně od 300THB 1 cesta za 3 osoby za pár kilometrů, s motorkou jen za denní půjčovné, kdykoliv a kamkoliv od 120THB za celý den.
Do Thongsaly (něco jako hlavní město na Koh Phanganu) kde je hlavní přístav pro celý ostrov, je to necelých 10 minut, takže žádný problém. Jenomže do Thongsaly je to pěšky půl hodiny a ve vedru co tady panuje je to pěkná fuška. Tady tedy přichází na řadu další moje rada. Do Thajska si berte maximálně vzdušné oblečení. Ideální jsou lehká vzdušná sportovní trička a trenky. Jakmile sem přijedete v bavlněných tričkách a riflových šortkách, vězte, že se zaprvé upečete a za druhé udusíte ve vlastní šťávě.
Konečně jsme tedy dorazili do půjčovny motorek. Začali jsme domlouvat cenu na 4 dny a pár hodin, tak abychom stihli loď na Koh Samui. Když jsem pánovi vše popsal, mimochodem vypadal, že kromě půjčování motorek navíc i věší z koule a kávové sedliny, že jde asi o 3 hodiny nad ty čtyři dny, což se mu věru nelíbilo, ale udolal jsem ho svými argumenty.
Nakonec jsme tedy uzavřeli docela dobrý obchod. Půjčí nám krásnou Hondu v automatu za 600THB, což je 150THB na den a dvě helmy k tomu. V takovém počasí je ale helma dobrá leda tak k tomu, že vám vypadají všechny vlasy z uvařené hlavy. Naše první cesta z půjčovny vedla do 7/11. Koupili jsme 6 sendvičů a jednu velkou láhev vody, koly a spritu. Na vrch jsem ještě přidal zapalovač, který jsem později stejně ztratil. Za tento nákup jsme platili 220THB.
Raději sendvič z 7/11 za 25THB než na pláži za 100THB
Já osobně do sebe těch sendvičů najednou narvu hned několik. Obvykle třeba 3, Martina vždycky tvrdí, že žádný nechce a Matěj je ve vývinu, takže jich sní podobně jako já nebo i více. Když však žena tvrdí, že žádný nechce (většinou se vymlouvá, že je moc vedro, dieta, hubnutí, nechutenství, atd.), vezměte jí alespoň dva, nebo o ty dva během dne stejně příjdete. Nikdy nevíte, zda na pláži bude něco, kde se dá jídlo koupit nebo zda bude úplně opuštěná. Určitě se ale vždy zásobujte vodou. Vždy je lepší mít s sebou alespoň 2-4l vody. Vše se nacpe pod sedačku motorky.
Teď můžeme porovnat ceny u nás a v Thajsku. Kolik bychom zaplatili podobný nákup u nás? Zdejší sendviče jsou podobné jako ty, co se prodávají u nás na benzínce, za méně než 50 Kč se u nás rozhodně neprodávají. Pití budeme počítat pro zjednodušení +-25 Kč za půllitrovky. Celkem to tedy vychází takto: 6*50 + 3*25 = 375 Kč (a to jsem ceny u nás hoooodně podhodnotil). Zde jsme platili 220 a kurz je 0,7 = 154 Kč. Což znamená, že tady utratíme za podobný nákup o minimálně 200 Kč méně.
Další zajímavá věc, nad kterou bych se rád pozastavil, je teplotní rozdíl mezi venkem a teplotou v marketech, officech či v bungalovech. Jelikož my jsme naši cestu absolvovali v červenci, panuje zde suché letní počasí, což v praxi znamená teploty přes 40 stupňů a poměrně vysoká vlhkost. Když z takových teplot vejdete do obchodu, máte pocit jako byste omylem vlezli do lednice. V 7/11 udržují teplotu tipuju 20 stupňů, takže 20 stupňů rozdíl oproti venkovní teplotě. Nejhorší je to však u otevřených ledových boxů s kolou, fantou, džusů, spritů a podobně. To mám vždycky pocit, že mám na sobě námrazu. Další ránu dostanete, když obchod opouštíte.
Na motorce po Koh Phanganu
Cestování po Koh Phanganu na motorce je úžasné, ostrov je velmi klidný. Je tu zhruba stejně lidí jako na Koh Tao, ale Koh Phangan je asi 5 krát větší, takže se nikde nemačkáte ani netlačíte, silnice vám přijdou poloprázdné, prostě ideální místo pro relaxaci, kde se jakoby zastavil čas. Co se krajiny týká, oba ostrovy jsou na tom podobně. Jsou zelené, hornaté, zkrátka nádherné. Všude najdete jen bujnou vegetaci, kterou převážně tvoří hustá listnatá džungle. Místy je však protkaná kokosovými nebo banánovými háji. Nikde není a neexistuje suché nebo vyprahlé místo, pokud si ho omylem místní obyvatelé nevypálí, ale taková místa snad do druhého dne znova obrazí zelení. Na Koh Phanganu jsou podle mapy nejvyšší body silně kopcovité, maximálně ale 300-500 metrů nad mořem.
Hlavní silnice vedou vždy po obvodu celého ostrova, pokud je to možné, tak vždy kousek od moře. Pokud tu silnice postavit nejde, jsou zde tzv. longtailboaty, lodě, které vás bez motorky vezmou na nedostupné pláže. Pláže nebudu ani popisovat, stejně to není odpovídající. Některé vypadají jako z katalogu, takže jen uvedu, které se nám líbili a kde jsme byli. Většina pláží má společné rysy, a to:
- Jsou písečné.
- Na plážích je ve většině případů velmi jemný písek, který má buď bílou barvu nebo je lehce do žluta.
- Někdy jsou u vstupu do vody kamínky nebo malé úlomky korálů.
- Pláže nejsou široké a často končí zelenou vegetací – stromy, keře, kokosové palmy.
- Z pravé a levé strany většinou končí skalními útesy.
- Část vás nadchne, část porazí do kolen a část už nebudete chtít nikdy navštívit.
- Pláže jsou velmi čisté a příjemné, moře je kouzelné s nejrůznějšími odstíny modré.
- Často je na plážích občerstvení nebo longtailboaty s majiteli, kteří vás odvezou na méně přístupné pláže.
- Nejkrásnější pohled je z moře na pevninu.
- Některé pláže jsou přístupné pouze přes resorty.
- Některé pláže jsou tak opuštěné, že se budete nejdříve muset dostat přes les nebo džungli, stojí to ale za to.
- Nejlepší je navštívit více pláží, nemá cenu zůstávat stále na jedné.
- Pokud se vám nějaká nelíbí, není nutné na ní setrvávat, nasedněte na motorku a přesuňte se.
- Fotky pláží, které najdete na googlu, většinou moc neodpovídají realitě, jsou prohnány milionem filtrů, proto takové fotky neberte jako stěžejní.
- Pokud jste na pláži u cizího resortu, je dost možné, že se budete moci vykoupat i v jejich bazénu a nikdo vám nevynadá.
- Pokud nejste tak odvážní, kupte si na baru nebo v restauraci jídlo/pití a zeptejte se, zda můžete jejich bazén využít, nikdy jsme neměli problém.
My jsme se tedy na doporučení místního Thajce vydali na tyto pláže:
Koh Ma
Pláž na poloostrůvku na severozápadní části ostrova. Dostupnost je velmi dobrá, pláž nám připadá trošku podobná Nang Yuan na ostrově Koh Tao. Každopodáně Nang Yuan je o level výš. Koh Ma určitě stojí za vidění, na naše poměry je zde ale poměrně dost lidí, proto jsme se nezdrželi příliš dlouho.
Ao Chaloklum
Na severní části ostrova, asi 2 kilometry od Koh Ma se nachází dlaší pláž Ao Chaloklum. Kdyby nebyl tak velký odliv, jistě by to byla nádherná pláž, s bílým pískem, lemovaná kokosovým hájem. Právě kvůli poměrně značnému odlivu se okamžitě otáčíme a jedeme jinam.
Haad Salad Beach
K této pláži se dostaneme pře luxusní resort Haad Salad Beach resort, kde necháme motorku. Pláž je velmi krásná, plná bílého písku a opět vše lemováno kokosovým hájem. Po stranách pláže se tyčí vysoké skalnaté výběžky. Tady využíváme jak pláže, tak i koupání v hotelovém bazénu.
Haad Kruad
Pláž s velmi špatným přístupem, ale zajímavými sceneriemi, výhledy i okolím. Není to náš šálek kávy, a proto se posouváme dál.
Haad Yao west
Podobně krásná pláž jako Haad Salad Beach. Příjemný písečný vstup do moře. V okolí pláže rostou rostliny, které my známe jako malé pokojové, zde se ale jedná o veliké stromy.
Večeře u Ona
Po celém dni jsme se vrátili zpět k nám do Sea Scene resortu, který se nachází na březích Ao Plaaya Laem, je to moc krásné místo, zejména přímo u nás před resortem, krásná pláž s velmi jemným pískem. Ve vodě jsou obrovské zaoblené drsné kameny a vytvářejí tak nádhernou kulisu s výhledem na ostrůvek Koh Nae Tai. Sea Scene resort je úžasný, klidný resort ideální pro rodiny s dětmi. Skrytý v pečlivě udržované tropické zahradě plné kosových palem. Jde o výhradně soukromý resort, kam se nikdo cizí nedostane, což vám zajišťuje absolutní soukromí.
Na večeři jsme se rozhodli jít k Onovi. Cesta nám zabere opravdu maximálně 5 minut. On je vždy velmi rád, že nás vidí. S manželkou nám tentokrát připravují výborné nudle, tzv. fried nooddle se zeleninou a kuřecím nebo vepřovým masem. Máťa jako obvykle vybírá něco, kde je rýže. Každý si také objednáme vynikající shake. Po večeři se plánujeme vrátit do našeho bungalovu. Zítra nás totiž čeká další krásný den.