Kapverdská republika
Rozloha 4033 km2
Počet obyvatel 418 224
Hustota zalidnění 104 / km2
Jazyk portugalština, crioulo
Náboženství římští katolíci (dále domorodé náboženství); protestanti (převážně Church of the Nazarene)
Nejvyšší bod Mt. Fogo (2829 m n. m.)
Hlavní město Praia
Státní zřízení republika
Prezident Pedro Pires (od 22. března 2001)
Vznik 5. července 1975 (nezávislost na Portugalsku)
Měna kapverdské escudo (CVE)
Časové pásmo UTC -1
Dovolená v jakémkoliv období
Kapverdy jsou ostrovní stát v Africe. Kapverdské ostrovy se staly v roce 1975 republikou, když získaly nezávislost na Portugalsku. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (z francouzštiny „Zelený mys“), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky. Kapverdy jsou tvořeny několika ostrovy– Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista, Maio, Santiago, Fogo, Brava. Nejbližší pevninou od Kapverdských ostrovů je africký stát Senegal, vzdálený zhruba 500 km. Díky svému umístění v jižních pasátových mořích jsou Kapverdské ostrovy skvělým místem pro dovolenou u vždy teplého moře. Jižní poloha zaručuje krásné teplé počasí po celý rok. Příroda na Kapverdských ostrovech je velmi osobitá, prakticky nedotčena moderní civilizací. V případě Kapverdských ostrovů se jedná o vysoce atraktivní zájezdovou destinaci, která přímo vybízí k odpočinku na zdejších plážích. Kapverdské ostrovy jsou jistě hitem posledních let, nejen pro české turisty.
Pláže na Kapverdských ostrovech
Ačkoliv jsou pláže na Kapverdách vskutku krásné, nejsou ještě zdaleka plně turisticky využívané. V případě, že dáváte přednost odpočinku na prostorných nepřelidněných plážích bez nutnosti hledat pro sebe vhodné místo, pak právě Kapverdské ostrovy by pro vás mohly být správnou volbou. Mezi nejoblíbenější pláž Kapverdských ostrovů patří zóna u městečka Santa Maria.
Potápění, surfing na Kapverdských ostrovech
Kapverdské ostrovy jsou vhodné také pro potápění. Zkušenější potápěči mohou využít populární oblast Buracona. Jedná se o severozápadní výběžek ostrova Sal pod horou Monte Grande (450 m). Ve skalnaté zátoce Buracona se nachází jeskyně, která je také častým cílem potápěčů. Oblíbenost tkví v 70 m dlouhém tunelu, vedoucím do zmíněné jeskyně. Pro ty z vás, kteří rádi tráví dovolenou aktivně, např. na surfovém prkně, je výborným místem pláž Santa Maria. Tato pláž je odborníky považována za jedno z nejlepších míst pro windsurfing na světě. Na Kapverdských ostrovech, pláži Santa Maria, vyrůstá zřejmě největší středisko windsurfingu v celém Atlantiku.
Měli byste vědět
Při koupání v moři u Kapverdských ostrovů se nedoporučuje plavat příliš daleko od břehů. Je zde nebezpečí silných proudů. Na Kapverdských ostrovech je třeba mít na paměti nízkou úroveň místního rozvoje a zcela odlišné kulturní tradice oproti České republice. I když zde prakticky neexistuje kriminalita, nedoporučuje se s sebou na pláž nosit drahé věci (např. luxusní hodinky). Místní obyvatelé jsou velice přátelští, poskytnou vám veškerou péči. Za všechny služby je očekáváno spropitné ve výši minimálně 10 % ceny. Spropitné je na Kapverdských ostrovech vyžadováno i za drobné služby, jako např. za odnos zavazadel či úklid pokoje. Telefonní spojení v síti GSM je obtížné a značně drahé. Můžete využít veřejné telefonní automaty (cena 3 EUR za minutu). Luxusnější hotely nabízejí též internetové připojení. Při příjezdu si nezapomeňte seřídit hodinky dle místního času. Na Kapverdských ostrovech nehrozí žádné epidemie, nežije zde žádný nebezpečný hmyz ani zvířata. Pro návštěvu Kapverdských ostrovů není nutné žádné zvláštní očkování, nicméně doporučuji konzultaci s vaším lékařem.