Pekelnické show u našich jižních sousedů
Že slova folklor a show nejdou dohromady? V případě rakouských průvodů čertů tato slova přesně vystihují jejich náplň. V Česku známe Mikuláše a anděle, které doprovází čert, u našich jižních sousedů chodí pekelníci sami a někdy jich jsou až stovky. Takzvané Krampuslaufy navštěvují tisíce návštěvníků z celého světa.
Rodinné zlato
Rakouští čerti nejsou žádní dobráci, mají řetězy, řehtačky či kravské zvonce, kterým umějí udělat pěkný rámus. Průvody jsou často doprovázeny světelnými efekty a kouřem. Většina pekelníků má ručně vyráběné věrné masky a dlouhé rohy, aby vypadali co nejvíce děsivě. Každá maska je originální a rodiny o ně pečují jako o rodinné zlato. Masky jsou vyráběny na zakázku a jejich cena se muže v přepočtu vyšplhat až v přepočtu na padesát tisíc korun. Někteří čerti nosí pytle, aby měli kam dát zlobivé děti.
Čerti laškují a straší diváky
Městem, kde se zrovna koná průvod, procházejí centrem třeba i několikrát dokola. Občas nějaký pekelník vyběhne mezi diváky, aby s nimi zalaškoval a pěkně je postrašil. Někteří čerti chodí ve skupinách, kdy mezi sebou mají i hodné členy, ale většina jsou zlí chlápci, jejichž jediný cíl je postrašit diváky. Tyto skupiny často mají i pekelné klece či vozy, na kterých vezou hlavního pekelníka.
Stoletá tradice
Krampuslauf není novodobý zvyk, průvody se konaly již před stovkami let. Tradici se snažila zakázat církev a to i pod hrozbou trestu smrti. Přesto čertí průvody přežily do dnešních dnů.
A kam za starou tradicí vyrazit? Na nejvíce čertovských průvodů narazíte v Tyrolsku, Korutanech a Salzbursku, ale také na severu Itálie. Tento zvyk se odtud rozšířil i do Německa, Maďarska či Slovinska. Pokud chcete natrefit na ty nejzajímavější show, neváhejte kontaktovat cestovní kancelář Čezproka, kde vám pomohou sestavit zájezd přesně podle vašich přání. Čertovské průvody se konají od listopadu až do vánočních svátků.