La Gomera
Poslední zastávka Kryštofa Kolumba před dobytím ráje. Hustá síť turistických cest, přirozeně splývající s tropickým pralesem. Písečné pláže s výhledem na obrovské útesy. Tak by se dal nejstručněji charakterizovat druhý nejmenší ostrov Kanárských ostrovů – La Gomera.
Různorodý povrch ostrova
Samotný ostrov tvoří půlkruh o průměru zhruba 15 mil. Je sopečného původu, kterému La Gomera vděčí kromě hlubokých roklí také za svůj nejvyšší vrchol Garajonay, tyčící se do úctyhodné výše více než patnácti set metrů. Skutečnost, že reliéf ostrova je velice různorodý – najdete zde totiž jak roviny, tak i horské oblasti – se odráží i v podobách zdejšího klimatu. Hustě zalesněné oblasti vyšších poloh jsou prakticky neustále zahalené v oblacích mlhy, díky kterým je La Gomera pokryta rozmanitými druhy hodnotné vegetace. Právě oblast kolem Garajonay proto byla vyhlášena národním parkem, a stejně tak ji najdete v seznamech území chráněných UNESCO. Ostrov La Gomera je tak oblíbenou destinací především pro ty, které fascinuje společné spojení kouzelných pláží a vysokých útesů s horským tropickým pralesem na území o rozloze, která by v pevninských poměrech nebyla možná.
Centrum – San Sebastian
Největším městem ostrova a také jeho správním centrem je San Sebastian, jehož centrum leží v bezprostřední blízkosti pláže. Kromě několika výborných restaurací, administrativních budov a pláží je v každém případě dobrým důvodem pro jeho návštěvu skutečnost, že právě v tomto městě se Kryštof Kolumbus spolu se svou flotilou naposledy zastavil před tím, než přeplul Atlantský oceán a objevil Nový svět. V San Sebastianu zakotvily jeho lodě Ninsa, Pinta a Santa Maria, aby zde doplnily zásoby ovoce z místních zahrad, stejně jako sudy pitné vody ze zdejších pramenů. Zajímavý je na celé věci zejména fakt, že přesný pobyt Kryštofa Kolumba se podařilo poměrně přesně zaznamenat. Proto pokud se sem vypravíte, budete mít příležitost prohlédnout si studnu, odkud si námořníci doplňovali své zásoby vody pro nejslavnější námořní výpravu všech dob. Najdete ji ve dvoře vedle kanceláře zdejšího turistického centra – Pozo de la Aquada.
Kamenná věž a její historie
Druhým místem souvisejícím s Kolumbovým pobytem na ostrově, které by bylo škoda vynechat, je kamenná věž uprostřed městského parku. Jde o jednu z nejstarších staveb na celých Kanárských ostrovech, původem z 15. století. Kromě toho, že ji osobně navštívil Kryštof Kolumbus, se k ní váže ještě jedna smutná historie s dobrým koncem. Věž – jako součást menší tvrze – vybudoval guvernérem Hernan Beraza. Ten se roku 1488 dostal do křížku s jedním zdejším prominentem, což nakonec vyústilo v povstání, během něhož byl guvernér zabit. Aby spasila holý život, nezbylo guvernérově ženě Beatriz de Bobadilla nic jiného, než se před rozlícenými povstalci ukrýt právě do této věže, a čekat na pomoc z nedalekého Gran Canaria. Která naštěstí nakonec zavčas dorazila.
Surfařský ráj
Ostrov La Gomera není žádným masovým turistickým centrem, kde na vás mimo spousty provizorních plážových barů čekají několikakilometrové rovné úseky klidného moře, které se svými parametry nejvíce blíží dětskému brouzdališti. Naopak. Ostrov si získal svou proslulost především jako místo, kde vás na pobřeží netrpělivě vyhlíží nespoutané vysoké vlny spolu se silným proudem, díky čemuž jde o lokalitu těšící se velké oblibě zejména mezi protřelými surfaři a spíše zkušenými plavci. Samozřejmě, i zde lze bez problémů strávit celou dovolenou v lehátku, ale skutečně to po příjezdu na ostrov zvládne jen málokdo. Značené stezky pro pěší, strmá údolí skýtající podmanivé výhledy do krajiny, dobré podmínky pro vodní sporty i horskou cyklistiku, právě to jsou některé z důvodů, díky kterým se nakonec i z vašeho pobytu na La Gomera nejspíše vyklube „aktivně strávená dovolená“.