Ostrov sta vulkánů, jedné ženy a tří mužů
Ostrov Lanzarote
Ostrov byl v minulosti pověstný zejména skutečností, že jako na jednom z mála míst na celé Zemi, se zde typická rodina původních obyvatel skládala z ženy a tří manželů. Pokud je ale právě toto vaším hlavním zájmem o toto místo, musíme vás varovat. Od těchto dob již uteklo spousta vody, a spolu s postupující kolonizací Kanárských ostrovů tato podoba rodinného života postupně ztrácela na síle, až zanikla úplně. Co ale v každém případě přetrvalo, jsou stovky vulkánů, přívětivé klima, dlouhé písečné pláže, a konečně také čisté moře.
Téměř Afrika
Ostrov Lanzarote leží na samém východním cípu souostroví, a proto je odsud velice blízko k břehům Severní Afriky (něco málo přes 120 kilometrů). Rozloha ostrova je 846 km2, a v nejširším místě má zhruba 20 kilometrů. Nedaleko od jeho severního okraje můžete navštívit některý ze skupinky drobných ostrovů, jako jsou La Graciosa,Montana Clara nebo Alegranza, se kterými se také lze setkat jako se souostrovím Chinijo.
Co tři kilometry vulkán
Stejně jako ostatní části Kanárského souostroví je i ostrov Lanzarote sopečného původu. Je to ostatně na první pohled patrné i z toho, že ve zdejší krajině vystupuje více než 300 vulkánů různé velikosti, které spolu s typicky načervenalým povrchem utváří charakteristický ráz ostrova. Ten vyjadřuje i jeho původní domorodý název – Titeroygatra, „Barevné vrchy“. Dnešní jméno Lanzarote ostrov nese na počest janovského mořeplavce Lancelotta Malocella, který ostrov pro Evropany objevil.
Národní strom? Palma
Vedle nepřeberného množství unikátních sopečných útvarů si na ostrově Lanzarote určitě získají vaši pozornost také palmy. Kvůli zdejším syrovým podmínkám – mimořádně teplé klima, vyprahlá země, silné poryvy větru – totiž představují hlavního zástupce pro ostrov typické flóry. Bohaté palmové porosty tak návštěvníkům zprostředkovávají fascinující podívanou zejména v oblastech kolem pobřeží a při březích řek, stejně jako na okrajích hlubokých údolí, která se po právu stala vyhlášenými místy jak krátkých procházek, tak i náročnějších celodenních tůr, kvůli kterým místní správa dbá na pravidelné udržování zdejších turistických tras. Kromě přímořských oblastí s jejich písečnými dunami a silnou populací palem jsou turisticky velice významnou součástí krajiny ostrova také lávová pole. Stejně jako i v jiných oblastech jsou totiž i zde domovem mimořádně cenných ekosystémů.
Národní park Timanfaya
Vyhlášeným se tak v tomto směru stal zejména národní park Timanfaya, který funguje v režimu chráněné oblasti od roku 1974, kam se rok co rok sjíždí mnoho návštěvníků, aby se na vlastní oči přesvědčily o nevídané rozmanitosti zdejší přírody. Sopečný původ se na podobě ostrova Lanzarote odráží i zde: pro všechny oblasti závislé na nepravidelných vulkanických pochodech je totiž typické, že všechny společenstva mohou být znenadání smetena, a následně nahrazena jinými, díky čemuž získal zdejší život unikátní charakter, který se v mnohém odlišuje od přírody, jak ji známe z kontinentálních oblastí. Vydáte-li se proto na Lanzarote, určitě se nezapomeňte vypravit do horské oblasti Montańas del Fuego. Najdete zde v koncentrované podobě to, co je pro ostrov typické. Vulkanickou krajinu, slunce a vítr, jedinečnou architekturu domů zdejších pastýřů.