Kodaň: Brána do Skandinávie
Když se řekne Kodaň, většina lidí si akorát vzpomene na sošku Malé mořské víly. Je škoda, že dánské hlavní město bývá často mezi českými turisty opomíjené. Dánové k nám mají možná blíže než jiné evropské národy. Stejně jako my jsou to milovníci piva, nacionalisté bránící se euru a poměrně vřelý národ, který jen tak někomu nedůvěřuje, ale když je poznáte, zamilujete si, je s nimi sranda.
Původ města
Jak symbol města naznačuje, Kodaň je přímořské město, leží na pobřeží největšího ostrova země Sjælland a částečně na menším ostrově Amager. Archeologické nálezy ukazují, že zde lidé žili už před tisíci lety, trvale od 11. století. Postupně hlavně díky obchodu rostl význam města, v překladu jeho název totiž značí Přístav obchodníků. Od roku 1416 je Kodaň královským městem. Ve městě sice žije jen půl milionu obyvatel, ale v jeho okolí jednou tolik. Navíc pomalu srůstá v aglomeraci s švédským Malmö, s kterým ho od roku 2000 propojuje most přes moře.
Cesta do Kodaně
Do Kodaně není zas tak dlouhá cesta autem, přesto pokud preferujete letadlo, tak se po přistání ocitnete na nejrušnějším letišti v oblasti. Z něj se úplně bez problému dostanete do centra metrem, jezdí nonstop.
Co vlastně v Kodani vidět?
Jak už jsme naznačili, Kodaň není jen malá soška víly na pobřeží, takže zde vám přinášíme seznam toho, co ve městě nevynechat. Většina z „must see“ je soustředěna v historickém jádru.
Kostel Frederikskirken, jehož druhý název zní Mramorový kostel, je jednou z dominant hlavního dánského města. Inspirací pro stavbu byl údajně římský Panteon, kvůli finančním problémům se kostel stavěl přes staletí.
Nejstarší hvězdárna v Evropě se nachází v Kulaté věži, z které je krásný výhled na město. Pozoruhodnou kuriozitou je, že místo schodů vede nahoru zdvihající se chodba, údajně se panovníci dříve nahoru mohli dostat i na koni.
Dánsko je monarchie, jehož královna sídlí v paláci Amalienborg Slot. Turisté mohou navštívit jedno z křídel budovy. Velkým zážitkem je i střídání stráží, které se koná každý den v pravé poledne.
Milovníci umění by neměli vynechat Dánskou národní galerii, jejíž původní budova už nestačila potřebám, proto na konci minulého století přibylo moderní prosklené křídlo. Uvnitř můžete obdivovat mistrovská díla jak starých umělců, tak novodobých.
Kodaň je i zábava, a to hned velkolepá. Ve městě se totiž nachází Tivoli, zábavní park, který poprvé pobavil své návštěvníky už na konci 19. století.
Dánsko je pivařská velmoc, což dokazuje i slavný pivovar Carlsberg, jehož muzeum můžete v Kodani navštívit.
A samozřejmě v neposlední řadě, v Kodani stojí za návštěvu nejen soška Malé mořské víly, ale celé nábřeží Nyhavn, kde stojí malebné domy z 17. a 18. století.
Tak neváhejte a pojeďte
Kodaň je velmi milé město pro turisty. Najdete tu krásné paláce, malebné hospůdky či příkladnou městkou hromadnou dopravu. Dánština je sice pro nás těžký jazyk, jenže každý obyvatel Kodaně mluví příkladnou angličtinou, dorozumívací problémy tak nečekejte. Takže neváhejte a vydejte se sem. Pokud si nevíte rady, kdy na cestu vyrazit, kde najít nejvýhodnější letenky či jaký hotel bude pro vás ideální, můžete se obrátit na cestovní kancelář Čezproka, která se již desítky let specializuje na sestavování dovolené na míru.
TIP: Kupte si Copenhagen Card, v rámci ní máte MHD zadarmo a vstup na 86 atrakcí ve městě. Lze si ji pořídit na 24, 48, 72 či 120 hodin. Existuje varianta pro dospělé (dítě do devíti let je k tomu zadarmo) a pro děti.