Turecko
Oficiální název: Turecká republika
Rozloha: 779 452 km2
Počet obyvatel: 62 697 900
Hustota zalidnění: 80 ob/km2
Hlavní město: Ankara
Státní zřízení: republika
Náboženství: islám
Jazyk: turečtina
Měna: turecká lira (TRY)
Čas: SEČ + 1 hod.
Střípky historie
Turecko bylo během své historie svědkem vzestupu i pádu mnohých vyspělých kultur – v průběhu století bylo osídleno nepřetržitě. Vystřídali se tu Asyřani, Chetité, Byzantinci, Římané, Osmani a další národy. Od 3. do 7. století se Byzantská říše rozvíjela pod vlivem křesťanství, v té době vznikly jedinečné architektonické a kulturní skvosty. Výrazným mezníkem moderních tureckých dějin je rok 1923, kdy byla pod vedením Mustafa Kemala, zvaného Atatürk, založena Turecká republika. Atatürkovy přísné reformy a zavedení demokracie připravily Turecko na cestu do Evropy. V současné době Turecko usilovně bojuje o své místo mezi zeměmi Evropské unie.
Přírodní poměry
Povrch
Anatolskou náhorní plošinu obklopují pohoří Taurus a Pontské pohoří. Osmdesát procent země leží v nesmírně činné tektonické zóně, která způsobuje častá zemětřesení. Mezopotámská nížina se prostírá mezi řekami Tigris a Eufrat. Nejvyšší horou je Ararat (5 165 m) ve východní Anatolii. U této hory podle biblického příběhu přistál Noe se svou archou. Výstup na horu je poměrně obtížný. Mimo jiné je podmíněn udělením povolení ministerstva cestovního ruchu v Ankaře.
Vodstvo
K nejvýznamnějším řekám patří Tigris a Eufrat. Jezero Van leží v kráterovité kotlině. Nemá žádný odtok, voda se vytrácí pouze díky odpařování. Voda jezera obsahuje více solí než voda mořská, je velice zásaditá a dobře se v ní plave.
Fauna a Flóra
Flóra je zde neobyčejně rozmanitá díky poloze země na rozhraní Evropy a Asie. Obrovské plochy nedotčené přírody byly vyhlášeny za národní rezervace. Lesy jsou jehličnaté i listnaté, endemicky se zde vyskytuje cedr libanonský. Bohatá květena zahrnuje přes 11 000 druhů.
Turecko se může pochlubit bohatým mořským ekosystémem, množstvím ptactva a savců. V horách východních provincií můžete potkat medvědy, šakaly a vlky.
Hospodářství
Turecko je tradičně zemědělská země, v poslední době zde nastoupil intenzivní rozvoj průmyslu. Mezi klíčová odvětví patří výroba zemědělských strojů, automobilový průmysl a potravinářský průmysl. Zemědělství je postavené na pěstování obilí, fazolí, bavlny, čaje, ovoce a zeleniny. V živočišné výrobě je nejdůležitější chov ovcí.
Kuchyně
Zdejší kuchyně je směsicí kulinářských tradic Střední Asie a Středomoří. Podává se velké množství místního čerstvého ovoce a zeleniny. Pilaf je vařená rýže s dušeným skopovým masem, rajčaty, cibulí a šafránem, Kebab je jídlo z mletého masa opékaného na špejli, oblíbené jsou také masové knedlíčky köfte. V Turecku se pije hodně čaj, proslavená je káva. Podávají se k ní velice sladké zákusky baklava, které jsou vyrobeny z tenoučkých plátků těsta plněného směsí mletých ořechů a prolévané medovým sirupem. Alkohol se z náboženských důvodů nepije, turisté mohou ochutnat místní pálenku z anýzu. Kvalitní víno se sežene jen v lepších restauracích.
Nákupy a typické suvenýry
Turecko je nákupním rájem. Oblíbeným zbožím jsou šperky, tepané nádoby z měděného plechu, kožené zboží, keramika a koberce. U koberců se rozeznávají dva hlavní druhy – koberce vázané a tkané – kelimy. Při nakupování je běžné smlouvání, k nákupnímu rituálu patří také popíjení kávy nebo čaje, nákupy se přeci nedají uspěchat!
Náboženství
Národním náboženstvím je islám, vyznává ho 99 % populace. Islám není státním náboženstvím, Turecko je světský stát.
Jaké státní svátky se slaví v Turecku?
1. leden – Nový rok
23. duben – Den nezávislosti a dětí
19. květen – Vzpomínka na Kemala Atatürka
30. srpen – Den vítězství nad Řeky
29. říjen – Den republiky
Islámské svátky – jejich termín je pohyblivý a řídí se lunárním kalendářem. Mezi nejvýznamnější patří postní měsíc ramadán ukončeným Svátkem cukru a pak Svátek obětování, který připomíná Abrahámovu oběť.