Krasová jezera pod mexickou džunglí
“Cenoty“
Netradiční koupání v jezírkách vytvořených propadlým vápencem na poloostrově Yucatán vyhledávají nejen místní obyvatelé, ale láká i turisty z celého světa; a to zvláště pro možnost perfektního šnorchlování a potápění s objevováním podvodního rozmanitého ekosystému. Několik desítek takových jezer se nachází kolem města Tulum. Jsou to např. Gran Cenote (Velký cenot), Cenote Cristal (Křišťálový cenot), Cenote Escondido (Skrytý cenot), Cenote Calavera (Lebkovitý cenot) a jiné. Některé jsou navzájem propojeny řekami a tvoří tak jedinečný ekosystém. Celkem 480 km spletitých vodních chodeb, tunelů a průchodů jeskyní.
Únik před žárem
Dolů se dostanete snadno po schodech, většinou tak uniknete pekelnému žáru a dole je už jen příjemné sympatické teplo se stejně přitažlivou teplou, čistou a dokonce i pitnou vodou. Proto tu platí naprostý zákaz používání repelentů a krémů. Ze shora sem pronikají sluneční paprsky, odrážejí se na třpytícím se vápenci a vytvářejí pohádkou atmosféru. Jinde zas narazíte na tajemná stinná zákoutí. Zatímco plavete, nad hlavou vám přelétne netopýr nebo na vás dopadne třpytivá kapka z krápníku. Některé stalaktity (krápníky rostoucí od stropu) zasahují až pod úroveň hladiny vody a je nutné je obeplout. Ve vodě kolem vás ladně proplouvají rybky a nikam nespěchající želvy.
Spojení s mayskou kulturou
Z některých jezírek můžete vyšplhat nahoru po žebříku nebo se dostanete ven pomocí lián a kořenů stromů. Celá krajina na povrchu je porostlá džunglí. Slovo „cenota“ je odvozeno z mayského „dzonot“, což znamená tajná studna. V okolí těchto přírodních nádrží pitné vody byla již v dávné historii budována hlavní mayská osídlení. Jezero Obětní cenot sloužil k provádění mayských rituálů. Indiáni cenoty považovali za brány do posmrtného života a někdy do nich házeli vzácné artefakty. Byly zde objeveny lidské kostry a obětní dary. Geologové označují zdejší krasová jezírka za primární – vzniklá přímou erozí vápence.