Mazursko – za vodními sporty i pozorováním ptactva
Toužíte po nezkažené přírodě, kouzelné krajině velkých jezer, vhodných pro všechny druhy vodních sportů, pěší turistiku, cykloturistiku, výletní plavby, pronajmutí jachty či motorové lodi nebo pozorování ptactva? To vše můžete mít v jedné lokalitě – Mazursko, nacházející se v severovýchodní části Polska.
Pozorování ptactva
Jezera jsou mezi sebou propojena kanály a říčkami, takže tvoří dokonalou síť pro jachtaře.
K nejvyhledávanějšímu pozorování ptactva patří orel mořský, orel skalní a jestřáb. Níže při hladině vody jsou k vidění rackové a vlaštovky, na vodě se pak prohánějí kachny, labutě a kormoráni.
“Mazurské moře“
Jezero Sniardwy je za zhoršeného počasí opravdovou výzvou a dost se podobá rozbouřenému moři. Pokud zde zvládnete plavbu, můžete se směle vydat na sever a zkusit Baltské moře. Jezero je vlastně využíváno jako škola mořské plavby. Má rozlohu 114 km2 a přezdívá se mu Mazurské moře. Nejlepší výhled vám na něj poskytne ostrov Szeroki Ostrów, který má také pěkné pláže s jemným pískem.
Nevšední příroda
Jezero Luknajno patří k největším evropským hnízdištím labutě velké a jiných vodních ptáků. Díky tomu se dostalo na Seznam biosférických rezervací UNESCO.
Všudypřítomný klid a nedotčená příroda navozují pocit stoprocentního souznění. Cítíte se stejně svobodní jako ptáci, máte chuť objevovat a podnikat různá dobrodružství. To můžete zakusit jak při plavbě na lodi, tak zavítáním do Borecké divočiny – Puszca Borecka, kde si můžete prohlédnout volně žijící stáda zubrů.
A pokud byste rádi viděli čápa na každém domě, tak se vydejte do vesničky Lwowiec při severní hranici s ruským Kaliningradem. Zde čápi sídlí skoro na každé střeše domu a také gotickém kostele. Právě proto se stali symbolem klidu, míru a lásky.
Přístav ve městě Mikolajki
Město Mikolajki leží na hranici Mazurského parku a jezera Talty. Název dostalo město podle sv. Mikuláše. Zdejší nábřeží je lemované gotickými domy z červených cihel. Atmosféra přístavu je pohodová, nikdo nikam nespěchá, ve vzduchu jsou cítit rybí speciality a během jejich vychutnávání slyšíte zpěv tradičních námořnických písní – tzv. „szanty“, mající jasně určenou stavbu. Nejdříve jeden zpěvák nadhodí první větu rýmu (zvláště otázku) a sbor mu pak odpovídá a dokončuje rým.