Za termály do Maďarska
Mnohého Čecha by nenapadlo, že největší aktivní biologické termální jezero na světě se nachází v Maďarsku. Hévíz turistům však kromě teplé vody nabízí i skvělé služby a wellness. Malé městečko leží jen pár kilometrů od proslulého Balatonu, kam na dovolenou „k moři“ jezdili za doby socialismu Češi a Slováci. Z Prahy cestu do Hévízu řidiči stihnou za šest hodin.
Léčebná voda
Teplota vody v jezeře bývá přes léto až 35 stupňů a v zimě neklesá pod 22 stupňů. Jezero je tak teplé, že se v něm nedoporučuje být déle než půl hodiny a pokoušet se o závodní plavání. Pramen napájecí jezero je silný, že voda v jezeře se obmění během dvou až tří dní. Voda obohacená sírou, solemi vápníků a rádiem pomáhá léčit hlavně pohybové ústrojí. Voda neustále proudí zleva doprava a zdola nahoru, jak se mění studená voda za teplou, což je velmi příjemné při koupání.
Termální jezero bylo známé již Římanům, ale největší rozvoj lázeňského využití započalo v 18. století. Šlechtická rodina Festeticsů se zasloužila o vybudování koupaliště a o výzkum zkoumající léčebné účinky vody. Význam lázní stoupl až o pár století později, kdy tam mířili hlavně Maďaři a zahraniční turisté z východního bloku. V současné době si městečko oblíbili němečtí klienti, kteří se tam dostávají letecky díky blízkému malému letišti Sármellék.
Procházky, víno, památky
V Hévízů je řada hotelů, která využívá termální vodu ve svých bazénech. Rekreanti ocení příjemné zábaly z bahna, které se bere ze dna jezera. Až vás voda nebude bavit, hotely nabízejí masáže, kosmetiku či kadeřnictví. A pokud zkrášlování neholdujete, procházka po zdejší promenádě stojí za to. Milovníci vína jistě ocení možnost návštěvy blízkých vinných sklepů. V okolí Hévízu naleznete i kulturní památky, například barokní zámek Festetics v Keszthely či hrad v Sümegu.
TIP: Ochutnejte halászlé, rybí polévku, která je chloubou maďarské kuchyně.