Iráklio muzea
Co v muzeu uvidíte?
Archeologické muzeum podává pozoruhodný chronologický obraz pestrého života ostrova od roku 6000 př. n. l. do 1. století n. l. Uvidíte zde nejen keramiku, šperky, sošky a sarkofágy, ale i některé proslulé fresky z Knóssu a Ajia Triady. Vystavené nálezy svědčí o úžasné představivosti a zručnosti mínójských umělců a řemeslníků. Mezi nejúžasnější exponáty patří tzv. „městská mozaika“, řada fajánsových destiček sestavených v malý model Knóssu, pocházející ze středně mínójského období.
Nálezy z Faistu
V sále 3 se nacházejí nálezy z Faistu, např. proslulý disk z Faistu nebo vzácná kamarská keramika pojmenovaná po Kamarské jeskyni, v níž byla poprvé nalezena. Mezi nejkrásnější exempláře patří čtyři velké kvalitně propracované vázy, které byly součástí královského stolního nádobí. Za povšimnutí stojí i fragmenty tzv. „skořepinového zboží“ se stěnami silnými pouhý milimetr.
Obřadní síň s býčí hlavou
Za pozornost dále stojí obřadní rhyton z černého stealitu v podobě býčí hlavy. Býčí hlava je jemně zpracovaná, rohy má ze zlata a oči působí velice živě. V témže sále se vystavují i nálezy ze svatyně v Knóssu, mezi nimi dvě fajánsové sošky kněžek s hady.
Keramika, sošky, vázy i šperky
V sále 5 je opět keramika, bronzové sošky, pečeti a vázy dovezené z Egypta a několik tabulek s lineárním písmem A a B. Sál 6 se věnuje nálezům z mínójských pohřebišť. Zajímavé jsou sošky čtyř tanečníků držících se kolem ramen (zřejmě se jedná o nějaký pohřební rituál) a kostra koňské oběti. V sále7 stojí za pozornost zlatý šperk se dvěma včelami (Malia) a váza s ženci a steatitový pohár s mladíkem udílejícím rozkazy (pochází z Ajia Triada). V sále 8 jsou vystaveny nálezy z paláce v Zakru. Všimněte si malé křišťálové vázy pečlivě složené z více než 300 úlomků. Mezi další exponáty patří i podlouhlá obětní nádoba zdobená mořskými živočichy.
Nálezy z období úpadku mínójské civilizace
Sál 10 se věnuje období, kdy mínójská civilizace už upadala a vlády se ujímali bojovní Mykéňané. Nejvýraznějším exponátem je bohyně na houpačce. V dalších sálech jsou mínójské sarkofágy a mínójské fresky (např. prince, delfíny, býčí zápasy a Pařížanky). V sále 16 je navíc velký dřevěný model Knóssu.
Muzeum je otevřeno denně od 8 – 19 hod., pondělí 12 – 19 hod, vstupné 6 eur.
Další muzea v Irákliu
V Irákliu se nachází také Krétské historické muzeum, které mapuje novější dějiny Kréty, a Krétské přírodovědné muzeum. To se vedle vývoje lidského rodu zabývá krétskou faunou a flórou, ekosystémem a biotopy, jeskyněmi, pobřežím a horami. K vidění je i rekonstrukce mínójského domu a všedního života mínójského období.