Kvarner: vaše nezapomenutelná dovolená v Chorvatsku
Kde hledat Kvarner?
Tato lokalita začíná na severovýchodě Istrijského poloostrova a pokračuje jihovýchodně až k úžasnému Národnímu parku Severni Velebit, kde předává vládu Severní Dalmácii. Zahrnuje i unikátní přírodní útvary (Národní park Plitvická jezera, Gorski Kotar s NP Risnjak nebo již zmiňovaný NP Severni Velebit). Patří sem také známé a oblíbené ostrovy Krk, Rab, Cres, Lošinj a Pag a najdeme tu dokonce i hlavní město Chorvatska Záhřeb.
Letoviska Kvarnerského Přímoří
Poměrně rozlehlé území Kvarnerského Přímoří se může pochlubit opravdu překrásnou lázeňskou riviérou, oblíbenou hlavně v dobách Rakousko-Uherska. Rozkládá se na na východ od Istrie,chráněné před nepříznivými povětrnostními vlivy masívem Učka. Jezdívala sem hlavně vídeňská šlechta, aby užívala zdejších jedinečných klimatických podmínek v létě i v zimě. Noblesu starých časů a ráz slavných jihofrancouzských letovisek si dodnes zachovala města Opatija nebo Lovran. Luxusní vily z éry dlouhých šatů, vysokých klobouků, pěstěných knírů a rozkošných slunečníků patří dnes k atraktivní možnosti zdejšího ubytování. Za zmínku ovšem stojí i neméně půvabná a méně okázalá městečka Medveja s jednou z vůbec nejkrásnějších pláží Kvarneru nebo Ičiči s pláží vyznamenanou Modrou vlajkou. Milovníci nevšedních zážitků ocení vysoko ve skalním masivu položené prazvláštní městečko Moščenica, s kamennými tunely a s důmyslnými průchody, téměř bez ulic, se starými kostely a původními stavbami. Zajímavé je, že po věky válek a útrap zůstalo vždy svobodné, nikým nedobyto.
Nepřeplněná část Kvarneru
Pobřeží na jih od města Rijeka nabízí jen velice málo možností, kde vychutnat pláže a báječné koupání v moři. Skalnaté či strmě se zvedající zalesněné břehy nedávají mnoho příležitostí k budování letovisek, je jich tu proto poskrovnu a Přímoří to dovoluje zachovat si milou intimitu, v níž má příroda navrch. Letoviska Novi Vinodolski, Dramalj, Crikvenica a Selce, to jsou městečka, která si Češi oblíbili už na začátku 20. století a vracejí se sem dodnes. Zdejší Crikvenická riviéra se dokonce může pochlubit prestižní Modrou vlajkou a samotná Crikvenica se stává zvláště v posledních letech opět oblíbeným přímořským městečkem.
Ráz krajiny, dovolující jen zřídka vznik letovisek, zato poskytující místy nádherné přírodní pláže dostupné jen z moře, si Kvarnerské přímoří drží až k letovisku Karlobag. Toto skromné a velice milé městečko s pohořím Velebit za zády má pěkně upravené pláže a v nabídce bohatou možnost vodních sportů.
Historické památky a turistické zajímavosti Kvarnerského Přímoří i vnitrozemí
Nenechte se mýlit, že by Kvarner byl jen lázeňskými městečky posetý kraj, jehož nabídka se omezuje na léčebné pobyty a vodní sporty. Chyba lávky, i milovníci historie budou nadšeni.
Vždyť samo město Rijeka (mimochodem se svými 170 tisíci obyvateli druhé největší město chorvatského pobřeží) obývaly už Ilyrské kmeny, které zde na vyvýšenině založily opevněné sídlo Darsata, dnešní Trsat. Ve 4. století se již jménem Tarsatica honosil významný římský přístav a zároveň hlavní město provincie Liburnia, s posláním chránit celou provincii před nájezdy barbarů. Tehdejší velkolepé hradby, až tři metry silné, jsou ve skalách a na úbočích města viditelné dodnes. Centrum Rijeky skrývá i další památku na římské období: Rimski luk nebo také Stara Vrata – ohromný kamenný oblouk ze 4. století. Zajímavé je, že se později stal součástí nové výstavby a nyní vytváří městskou bránu, kterou zřejmě býval už kdysi. Na místě bývalého ilyrského hradiště můžeme dnes navštívit hrad, krásný poutní kostel Panny Marie Loretánské a františkánský klášter, ve kterém jsou pochovány významné historické osobnosti. Nachází se tu také pozoruhodná klenotnice. Centrum města pak láká turisty na hodinovou věž a radniční budovu ze 17. století, barokní kostel Uznesenja Marijina s původními základy z 10.století, katedrálu Sveti Vid s pokladnicí nebo Námořní, Historické a přírodovědné muzeum. V Rijece se koná také slavný karneval.
Na úpatí tří set metrových srázů leží v širokém zálivu půvabné městečko Bakar s původním starobylým centrem domů ze 14. – 16. století, s opevněným zámkem a původními strážními věžemi, využívanými k lovu tuňáků. V Bakaru se také vyrábí slavné suché šumivé víno – Bakarska vodica nebo vyhlášené bakarské preclíky – bakarske baškote. Bakar má rovněž slavnou námořní vojenskou akademii.
Původní vojenský tábor
Crikvenica bývala původně římským vojenským táborem, zdejší hotel Kaštel je připomínkou starých časů; původně tvrz, později zámek , pak klášter, poté habsburská důstojnická ozdravovna, slouží nyní k ubytování v dobových prostorách, přímo na mořském břehu. Do Crikvenice si mohou zajet na výlet rodiny s dětmi, které potěší zdejší Akvárium či prastaré arboretum se vzácnými dřevinami. Akvárium sice není velké, ale zato v něm děti uvidí krásné mořské, a to i tropické, rybky. Součástí Akvária je i prodejna mušlí, která sama o sobě je velkým zážitkem.
I rybářské městečko Selce bývalo kdysi římskou osadou. Dnes láká výletníky na krásná stará venkovská stavení a secesní domy z přelomu 19. a 20. století.
Novi Vinodolski nabízí výletníkům k obdivování antickou věž Lopar nebo opevněnou věž Kvadrac, která byla součástí významného frankopanského hradu, postaveného zde ve 14. století. Právě v tomto hradu bylo sepsáno vůbec první chorvatské zvykové právo, takzvaný Vinodolský zákoník, podle kterého se soudilo až do 19. století. Ve městě najdete také Národní muzeum s archeologickými a etnografickými exponáty a se sbírkou obrazů.
Bohatá historie
Město Senj zažilo Ilyry, Římany, Avary, Frankopany, uherské krále i rod Habsburků. Právě Habsburkové zde v 16. století usazovali obyvatele, kteří z vnitrozemí utíkali před Turky, takzvané uskoky. Ti tu pak bojovali s Turky i Benátčany a stávali se z nich dokonalí piráti. Zachovala se tu část původního opevnění s branami a obranými věžemi, které určitě stojí za to vidět. Návštěvu si určitě zaslouží dochovaná tvrz Nehaj ze 16. století, sídlo Uskoků v Sejni. Zajímavá je i románská katedrála Sveta Marija, bývalý biskupský palác s jedinečnou sbírkou sakrálního dědictví. V Městském muzeu můžete shlédnout sbírku námořnických a etnografických exponátů.
Město Senj bylo společně s ostrovem Krk důležitým střediskem hlaholského písemnictví. Od konce 15. století tu působila proslulá tiskárna.
Kdo má rád zříceniny a archeologická naleziště, neměl by vynechat pravěké sídliště Alopsoi a římskou osadu Lopsica. Jedná se o poměrně rozsáhlou archeologickou lokalitu jižně od vesnice Sveti Juraj. Ve 13. století byla na zbytkách sídliště vystavěna osada a kostel, později pak přibyl ještě jeden. Do dnešních dní se z nich zachovaly pouze zbytky.
Pokud se chcete vydat za historií i do vnitrozemí, doporučujeme výlet za tradiční nasládlou vinnou pálenkoutravaricou, kterou od středověku vyrábějí z 19 léčivých bylin mniši v klášteře Krasno v pohoří Velebit, návštěvu hradu Ogulin ze 16. století, výlet k nejlépe zachovalé hradní kapli v Chorvatsku v Brinje nebo do oblasti Vinodol s četnými zříceninami středověkých hradů (Drimil, Grižane, Bribir).
A samozřejmě bychom neměli cestou nazpět do vlasti vynechat hlavní město Záhřeb, místo trvale osídlené od 11. století, s torzy náhrobků už z 1. století. n. l . Záhřeb oslní spektrem středověkých i renesančních památek: kostely, katedrálou a v neposlední řadě Královským palácem.
Kvarner – oblast přírodních skvostů
Pokud k vaší dovolené kromě nádherně čistého moře neodmyslitelně ladí i spousta zeleně a příroda na dosah, budete tady nad míru spokojení.
Například severní část Kvarnerského Přímoří je proslulá středomořskou a subtropickou vegetací v parcích a zahradách, stejně jako malebným pohořím Učka zvedajícím se nad zdejší riviérou. Nejvyšší vrchol Učky, Vojak (1396 m), s rozhlednou na vrcholu, poskytuje nezapomenutelný rozhled na pohoří Velebit, na Rijecký záliv, centrální Istrii a při dobré viditelnosti dokonce až na italské Dolomity a slovinské Julské Alpy.
Nedají-li vám spát malebné kopce vrchoviny Kvarnerského Přímoří zvané Gorski Kotar, můžete sem podniknout množství pěkných výletů, zvláště pokud máte rádi krasové jeskyně a jevy (Lokvarka, vyvěračka řeky Kupy, Čertova soutěska s jeskyní Muževa hiša, vyvěračka Zeleni vir). Ale vítáni jsou tu i milovníci sportovního rybaření (ponorná pstruhová řeka Gacka, jejíž pstruzi dosahují pozoruhodných rozměrů), sjezdu horských řek (např. Dobra), cyklistiky a skalního lezení (Bijele a Samarskestijene, Klek apod.). Některé z oblastí vrchoviny jsou prohlášeny za přírodní rezervace, překrásné, divoké a lesy pokryté horské pásmo Risnjak bylo prohlášeno Národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO. Žijí tu medvědi, vlci, rysi, kamzíci a divoké kočky.
Národní park a rezervace Unesco
Jste-li milovníky hor, pak se rozhodně neochuďte o návštěvu Národního parku a biosférické rezervace UNESCO Velebit. Jedná se o 140 km dlouhý a 10 – 30 km široký vápencový masiv, který je s vrcholy téměř 1 800 m n. m. v rámci dinárského masívu nejvyšším chorvatským pohořím.Výška Velebitůsice nedosahuje parametrů velehor, avšak skalní stěny se místy zdvíhají téměř od hladiny Jadranu, a tak působí divoce a monumentálně; jejich značná část je stále ještě neprobádaná. Nicméně i zde jsou vyznačeny turistické trasy umožňující hiking a trekking mezi horskými velikány a opuštěnými horskými vesnicemi, ve kterých by dnes již nikdo z nás nedokázal prožít celý život. V dávných dobách se pro místní obyvatele dělil svět na dvě části: od moře do hor, kde to dobře znali, a na zemi za Velebity zde v Severní Dalmácii nebo na zemi za Učkou v oblasti Kvarnerského Přímoří. Sem se běžný vesničan nikdy nepodíval, o dalekém světě věděli jen z doslechu.
Plitvická jezera
Pokud si chcete dopřát opravdu nezapomenutelný zážitek z přenádherných přírodních scenérií, určitě podnikněte celodenní výlet do vnitrozemí, do Národního parku Plitvická jezera. Tento legendární přírodní skvost si to skutečně zaslouží. Na ploše 295 km2 rozehrává představení, jehož hlavními protagonisty je několik jeskyní a především 16 jezer, propojených čarokrásnými travertinovými kaskádami a vodopády, měnícími během staletí tvorbou nových nánosů svůj tvar. Od roku 1979 jsou Plitvická jezera zapsána na seznam přírodního bohatství UNESCO. Pro návštěvníky je tu vyznačeno 6 prohlídkových tras, které zaberou od 3 do 7 hodin, využít lze i plavbu vyhlídkovou lodí nebo autobusovou dopravu. Volně zde žije medvěd, vlk šedý a orel skalní, jezera hostí přepestrá hejna sladkovodních ryb a vodní ptactvo. Návštěva Plitvických jezer je opravdu silným zážitkem.
Ještě nejsme u konce
Je toho tolik, co činí Kvarner jedinečným. A to jsme stále ještě na pevnině, ani jsme se nedobrali ke Kvarnerským ostrovům. O jejich bohatství si budeme vyprávět v článku Kvarnerské ostrovy – ideální dovolená u moře.