Jižní metropole Vietnamu
Z Hanoi hodně turistů přelétá do Saigonu, oficiálně Ho Či Minova města. Severní Vietnam, když vyhrál válku v roce 1975, tak město přejmenoval po svém tehdejším prezidentovi. Saigon se dnes jmenuje jen jedna čtvrť v centru, ale nejen cizinci, ale samotní Vietnamci používají původní název na celou metropoli.
Oproti Hanoi je Saigon více kosmopolitní, kde to v noci žije, patří mezi největší města jihovýchodní Asie, kde jsou samozřejmostí velké bulváry, výškové budovy a neuvěřitelné množství motorek. S ubytováním nebudete mít problém, můžete si vybírat na celé škále od nejlevnějšího bydlení pro batůžkáře po pětihvězdičkové hotely, jaké známe na západě.
Co nevynechat v Saigonu
Ben Thanh market
Pokud rádi smlouváte a chcete nasát atmosféru vietnamského ruchu, vůně a nakoupit ručně vyráběné suvenýry, jednou z nejlepší volbou je Ben Thanh market. Nebojte se ochutnat i vařené jídlo, protože lepší možná už neokusíte.
Francouzský vliv
Koloniální Vietnam si připomenete při pohledu na Notre Dam, katedrála z konce 19. století má dvě téměř šedesátimetrové věže. Naproti katedrále je stará budova pošty. Mrkněte se dovnitř, i pokud nechcete koupit známky a poslat domů pohledy. Architektonicky velmi vydařená je i budova opery. Francii uvidíte v části Saigonu doslova na každém rohu, voní to tu kávou a čerstvým pečivem.
Válka
Pokud vás zajímá vietnamská válka, zajdete se podívat do Muzea války. Nachází se zde velká sbírka válečné techniky, ale také autentických fotografií, proto nedoporučujeme návštěvu s malými dětmi.
Pro veřejnost je přístupný i Palác sjednocení (dříve nazýván Palác nezávislosti). Budovu z 19. století zničily bomby v roce 1962, nicméně o pár let později zde vyrostlo sídlo prezidenta Jižního Vietnamu, jehož dobytí je synonymem pro konec vietnamské války.
S válkou souvisí i tunely, které můžete v blízkosti Saigonu navštívit (ať už sem vyrazíte sami, či si zaplatíte v některé z agentur výlet). Komplex podzemního světa má desítky, či spíše stovky kilometrů, vy uvidíte jeho zlomek, který vám ale dá představu o tom, jak zde válečníci žili. Tunely začali Vietnamci budovat na konci čtyřicátých let, aby je využívali pro svůj boj proti Francouzům a později i ve vietnamské válce. Tunely byly často velmi úzké, ale najdeme zde i velké místnosti.
Po Hanoi a Saigonu možná budete chtít poznat venkov, přírodu či jen relaxovat na plážích. O dalších tipech, kam ve Vietnamu zavítat, pojednává náš další článek zde.