Informace pro cestovatele na Maledivy
Přestože Maledivy máme spojené s luxusní dovolenou, nemusí to tak vždy být. Vypravili jsme se sem sami bez cestovky a zde přinášíme několik informací, které se vám mohou hodit při plánování snové dovolené na Maledivách.
Kdy vyrazit na Maledivy?
Na ostrovy se dá jet celoročně, i když většinou se uvádí, že nejlepší je to mezi listopadem a březnem. V létě zde bývají deště, ale zase je tu málo turistů. Kamarádi nám tvrdí, že období dešťů není hrozné, že jsou to většinou vícehodinové přeháňky, které zpravidla bývají v noci.
Letenka
Předně chce to být trpěliví při hledání letenky a netrvat na pevném datu odletu a příletu. Také záleží, s jakým předstihem letenku hledáte. Nás letenka vyšla na čtrnáct tisíc, ale známý ji sehnal i za dvanáct. Většina cestovatelů se shodne, že kolem patnácti tisíc je dobrá cena. Přestupovali jsme v Dubaji, pokud jste tam ještě nebyli, doporučujeme si let přerušit třeba na dvě noci a po městě se rozhlédnout. Zpátky ale do Malediv. S přestupem jsme sem dostali z Prahy za cca 15 hodin.
Letiště
Přiletěli jsme na největší, vlastně jedno ze dvou mezinárodních, letišť na Maledivách, které leží u hlavního města Male, respektive na sousedním umělém ostrově. Pro úplnost, druhé letiště určené pro mezinárodní lety je Gan, které je od Male vzdálené 500 kilometrů.
Letiště Male je poměrně malé, má dva terminály na mezinárodní a vnitrostátní lety. Do samotného hlavního města se dostanete trajektem, který vyráží od letiště přes den každých deset minut, v noci pak každou půl hodinu. Cesta trvá pouhých pět minut. Pokud nechcete do „betonové džungle“, jak je Male přezdíváno, můžete vyrazit rovnou na jiný ostrov. K tomu vám poslouží rychloloď či letecké taxi. Mezi maledivskými atoly operuje nejvíc hydroplánů na světě.
Přesuny mezi ostrovy
Maledivy jsou ostrovní stát, který tvoří přes tisíc ostrovů, které jsou většinou neobydlené. Přesuny mezi nimi jsou možné různými způsoby. Nejdražší a zároveň nejrychlejší jsou hydroplány, cena za jednu letenku se pohybuje ve stovkách dolarů. Nejběžnější přesuny jsou trajekty či samotné rezorty nabízejí, že vás mohou vyzvednout na letišti v Male. Nejlevnější jsou místní lodě, takové bárky, které moc nesplňují bezpečnostní standardy, na jaké jsme zvyklí z Evropy. Na druhou stranu místní je využívají a také žijí.
Ubytování
Místní hostely či penziony zde rostou jakou houby po dešti, takže najít správné ubytování není žádný problém. Na druhou stranu už za pár let zde bude možná „přeturistováno“ a vy už nenajdete pláž, kde budete jen vy dva. Stran ruchu turismu totiž naleznete hotový ráj. Pokud byste se rozhodli pro pobyt v luxusním hotelovém rezortu, často vůbec nepoznáte lokální kolorit a způsob života a to by přeci byla škoda.