Čínský div světa
Je vidět i z Měsíce či ne?
Velká čínská zeď je velká, ale především dlouhá, se všemi odbočkami dnes měří téměř devět tisíc kilometrů. A to už podle vědců o třetinu své délky přišla, podepsalo se na ní počasí, příroda, ale také místní, kteří ji rozebírají na stavbu vlastních příbytků. Říkalo se, že je vidět i z Měsíce, což se ale později ukázalo jako mylné.
Největší hřbitov světa i „dračí hřbet“
Nejdelší část zdi začali Číňané stavět za dynastie Ming ve 14. století, ale první stavba pochází z 5. století před naším letopočtem. Zemi měla chránit před nájezdy kočovných kmenů a Mongolů. Vznikala v krvi statisíců dělníků, proto se jí někdy přezdívá největší hřbitov světa. Kopíruje krajinu, táhne se přes hory, louky, lesy, údolí a poušť, proto další její přezdívka je dračí hřbet.
Novodobé divy světa
V současné době turisté obdivují především její zrekonstruované části, které se nachází poblíž Pekingu. Že je památka populární, ukázalo i hlasování veřejnosti o novodobé divy světa, zeď skončila na prvním místě a za sebou nechala jordánskou Petru, římské Koloseum či indický Tadž Mahal. Na konci 50. let minulého století Čína zpřístupnila 70 kilometrů od hlavního města trasu Badaling, kam míří většina cestovatelů díky dobrému spojení a také službám. Najdete zde vlakovou i autobusovou zastávku, hotely, restaurace a také lanovky.
Úsek pro turisty
Pokud jste v Číně poprvé, zaručeně tuto oblast nevynecháte. V úseku otevřeném pro turisty měřícím necelé čtyři kilometry je k vidění 19 strážných věží. Přes moderní služby jsou z této části úchvatné pohledy do krajiny. Vystoupat sice musíte několik různě vysokých a strmých schodů, avšak příroda vás za námahu odmění.
TIP: Pokud chcete obdivovat Velkou čínskou zeď bez zástupu turistů, můžete se vydat třeba k oblasti Simatai, která je však vhodná pro fyzicky zdatné cestovatele.