Geografie Jamajky
Jamajské království je ostrovní stát, který je součástí Velkých Antil v Karibském moři. Rozloha činí 10 991 km². Jamajka je největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku a třetí největší v regionu.
Hornaté oblasti i nížiny
Pobřeží ostrova je skalnaté, lemované korálovými útesy. Vnitrozemí je hornaté a můžeme zde nalézt vápencové krasové plošiny. Nejvyšší bod Jamajky je Blue Mountain Peak (2256 m n. m.). Ostrov nabízí širokou škálu nadmořských výšek, které se pohybují od 150 m. n. m. až po 2256 m. n. m. Většina povrchu ostrova má vápencové složení. Blue Montains je pohoří, kde můžete sledovat historii zdejší sopečné činnosti a metamorfní aktivity a zasahuje do tří různých horských pásem. Hornatou krajinu doplňují údolí a roviny, které jsou klíčové pro zemědělsky zaměřenou ekonomiku. Mezi zemědělsky nejvýznamnější nížiny patří Vere, St. Jago, Geogres, Liguanea a Pedro.
Řeky
V poměru k rozloze je na Jamajce značné množství vodních zdrojů, řek a pramenů. Od hor k pobřeží protéká zemí více než 120 řek. V severní části ostrova jsou řeky většinou rychlejší a kratší než řeky na jihu. Rychle tekoucí řeky se využívají k transportu, zavlažování polí a k produkci elektřiny. Mezi tyto řeky patří Black River, Rio Cobre, Milk River, Rio Grande, Martha Brae a další.
Lázně a léčivé minerální prameny
Nachází se zde také několik léčivých minerálních pramenů. U některých z nich vznikla lázeňská léčebná střediska, například Milk River Bath, Bath Fountain, Rockfort Mineral Bath či Spa a Grand Lido Sans Souci. Léčebných pramenů je ještě více, ale zůstávají skryta povědomí širší společnosti a jsou využívány jen místní komunitou.
Zemětřesení a vulkanická činnost
Vulkanickou činnost můžeme na Jamajce pozorovat i ve formě lávových kuželů a horkých pramenů, z nichž některé jsou dokonce radioaktivní. Ostrov se často stává terčem zemětřesní. Jedno z těch největších bylo na konci 17. století, kdy bylo téměř celé tehdejší hlavní město Port Royal ponořeno pod hladinu. Menší zemětřesení však pociťují místní každým rokem.