Paříž Karibiku
Pestrobarevná a nezapomenutelná, taková je Havana, hlavní město Kuby. Mnozí turisté, ne-li všichni, zahajují své poznávání karibského státu, právě odsud. Na první pohled je zaujmou barevné fasády domů, stará auta a krásné moře. V centru se zachovala směs nádherných budov různých architektonických slohů a nádech španělského kolonialismu je cítit téměř z každého rohu.
Město založili Španělé
Karibský ostrov Evropané začali prozkoumávat na počátku 16. století, to je i doba, kdy datujeme založení Havany. Díky své strategické poloze, město leží pouhých 160 kilometrů od Floridy, se stala místem, odkud Španělé vyráželi na své cesty po americkém kontinentu. Evropané si zde stavěli velkolepé vily, které sice za doby Fidela Castra chátrali, nicméně dodnes vás uchvátí. Vždyť o Havaně se někdy mluví jako o Paříži Karibiku.
Španělé založili ve městě důležitý přístav, který opakovaně napadali piráti. Už v polovině 18. století byla Havana jedním z pěti největších sídel v Americe. Na chvíli město okupovali Britové, ale se Španěli ho vyměnili za Floridu. Než Kuba a tím i Havana získaly samostatnost, na počátku 20. století je ovládaly Spojené státy americké. Poté se již v Havaně usídlil první kubánský prezident.
Luxusní obchody
Dnes je Havana tepající metropolí Kuby, kde žijí přes dva miliony obyvatel. Přestože je zde stále komunistický režim v čele s Raúlem Castrem, na moderní prvky kapitalismu narazíte také, například v loňském roce Kubánci otevřeli moderní nákupní centrum. Své pobočky v něm otevřely luxusní značky z celého světa. Kubánci tam nicméně většinou nenakupují, maximálně se u nákupního centra vyfotí. Obchodníci míří na jinou klientelu, tu zahraniční.
Turistů z celého světa totiž do Havany míří každoročně více a více. Po sbližování především s USA se Kuba zaměřila na turistický ruch a v hlavním městě se otevírají nové hotely, i ty pětihvězdičkové. Řada cestovatelů sem ale nemíří kvůli hotelům či obchodům, ale kvůli památkám, vždyť střed města je pod ochranou UNESCO.