Co je potřeba k vycestování do USA?
Když v loni končily Vánoční svátky, nastal čas novoročních předsevzetí a my si jedno takové daly – procestovat v létě minimálně 9 států východního pobřeží USA a Kanadu na vlastní pěst. A jak se nám to povedlo?
Začaly jsme veškerým zařizováním
Vzhledem k tomu, že cestujeme nízkonákladovým tzv. „lowcostovým“ stylem, tak jsme si předem stanovily rozpočet na celou cestu, který bychom rády dodržely dle plánu a nejlépe útraty ještě trochu snížily. Každopádně jsme začaly žádostí o vstupu do státu tzv. „ESTA“ žádost, do které se uvádí informace o osobě (datum narození, bydliště, informace o rodině..) , místo kde budete první noc pobývat a další.
Esta během chvilky
O ESTU se žádá online (je třeba mít vlastní platební kartu) a v případě, že je vše v pořádku, je ihned schválena. V dalším případě je nějaký problém a schválení může trvat až 3 pracovní dny. V posledním a nejméně častém případě ke schválení nedojde a je nutno navštívit pražskou ambasádu, kde žádáte o vstup do země osobně. ESTA je platná 2 roky s možností opakovaného vstupu, ale jedna návštěva USA nesmí trvat déle než 3 měsíce a nesmíte v USA setrvat větší počet dnů v roce, než v České republice. ESTU jsme úspěšně získaly, návštěva ambasády v Praze nás nečekala a biometrický pas potřebný pro vstup do států jsme měly vyřízený.
Cestovní pojištění do USA
Další důležitou položkou k zařízení bylo cestovní pojištění. Zdravotní péče je v USA velmi drahá, takže doporučujeme rozhodně kvalitní pojištění. Vůbec na něm nešetřete, je to snad to nejdůležitější, co je na cestu třeba. My zvolily pojištění s neomezenými limity, které pokrylo i případnou ztrátu zavazadel, náhradu způsobené škody někomu jinému a další. Myslet se musí na vše.
Levné letenky do NYC
Všechny formality byly za námi a nastal čas začít se poohlížet po nějakých levných letenkách. Našly jsme letenky na 3. Července, abychom byly v New Yorku 4. Července na Den nezávislosti, čímž se nám letenky bohužel značně zdražily. V dnešní době není problém létat přímým spojem z Prahy až do USA, ale musíte si trošku připlatit. My jsme letěly s Turkish Aerolines z Prahy do Istanbulu a odtud na letiště JFK do New Yorku. Let byl velmi klidný, sedačky pohodlné, a také jsme měly k dispozici palubní portály s velkým výběrem filmů, hudby, četby apod.
Přistání na letišti
Díky posunu času o 6 hodin zpátky jsme na letišti přistály kolem poledne a trošku rychlejším tempem jsme zamířily k imigračnímu pohovoru, než se u přepážek nahromadí mraky lidí. Imigrační pohovor byl mnohem pohodovější než jsme čekaly. Byly jsme připraveny na půlhodinový rozhovor se spoustou otázek na různá témata, ale byl nám položen pouze dotaz na jaké adrese budeme trávit první noc a na jaký termín máme koupenou zpáteční letenku. Byly nám sejmuty otisky prstů, pořízeny fotografie a pak už jsme vesele mířily ven z letiště na „Air train“, který popojíždí mezi letištními terminály až na stanice Jamaica nebo Howard beach. Air train se neplatí při vstupu ale až při výstupu ze stanice.
Jely jsme na obrovskou přestupní stanici Jamaica, odkud následně odjíždí vlakové spoje, autobusy a samozřejmě metro. Nutností je koupit „Metro card“ za 1 USD na kterou si nahrajete týdenní jízdné či jakoukoliv libovolnou částku na MHD a z ní zaplatíte také Air train. Po zaplacení můžete stanici opustit, či na Metro Card jet dalším dopravním prostředkem např. na Manhattan.
Ubytování v NYC
Vydaly jsme se do Brooklynu, kde jsme měly rezervované ubytování na první dny přes AIRBNB. Čím dále od centra Manhattanu se ubytujete, tím levnější cena bude a ubytování je stejně kvalitní. Nevýhodou je cestování do centra, ale New York je krásně pokrytý MHD dopravou a pokud si půjčíte auto, tak není vůbec co řešit. Mimoto ne všechny zajímavé věci jsou na Manhattanu.
Cesta vlakem do Brooklynu trvala pouhých 10 minut. Na ubytování jsme musely ještě kousek dojít pěšky. Náš nový patrový „domek“ stál na menší, klidné ulici, v lokalitě rodin s dětmi. Měly jsme k dispozici všechno potřebné vybavení jak v kuchyni, tak v koupelně i ložnici. Nechyběly nám ručníky, mýdla, pokrývky ale ani hrnce, příbory a další nádobí. Jediná věc kterou jsme doma zapomněly byl otvírák na konzervy, takže nás velmi potěšilo, když jsme ho v kuchyni našly.
Cestování po NYC
Po New Yorku jsme cestovaly zmíněným MHD. Na Metro Card jsme si nahrály týdenní tarif. Metro má desítky linek, které se označují nejen čísly ale také písmeny. Při prvním pohledu, když vidíte „linka Q“, vypadá mapa metra trošku děsivě, ale když se podíváte pořádně je orientace velmi snadná. Pro jednodušší navigaci slouží také mobilní aplikace Rome2rio, která vás navede, kam je třeba a uvidíte přesný rozvrh, jak jezdí dopravní prostředky. Mimo Rome2rio je také možno si stáhnout mobilní aplikaci NY metra, kde uvidíte krásně označenou mapu celého New Yorského metra, podle které se dá skvěle a jednoduše pohybovat a není k ní potřeba internetové připojení.
Autobusové stanice jsou označeny cedulemi tak, jak to známe u nás. Platit můžete u řidiče v autobuse buď hotovostí (pouze mince) nebo opět pomocí Metro Card.
Vlaky jsme se snažily nevyužívat, jelikož vlaková doprava je v USA velmi drahá. Mezistátní cesta vlakem stojí leckdy více peněz, než letecká doprava.
TIP: Doporučujeme Vám letět na co nejdelší dobu, protože v New Yorku můžete strávit v klidu dva týdny a stále neuvidíte vše co město nabízí. New York není jen Socha svobody, Times Square, Empire State Building a Central park, ale spousta méně známých ale velmi zajímavých památek.