Zádušní chrám královny Hatšepsut
Nedaleko od Luxoru se kromě pohřebišť, Údolí králů a Údolí královen, taktéž nachází zádušní chrám královny Hatšepsut. Staří Egypťané tyto chrámy stavěli na západním břehu Nilu, říkali jim chrámy milionů let. Hrály důležitou roli v každoročních oslavách, poddaní se zde měli modlit za mrtvé a těm tak napomáhat v jejich posmrtném životě.
Kdo byla královna Hatšepsut?
Královna Hatšepsut pocházela z 18. dynastie egyptských faraonů, vládla v 15. století před naším letopočtem. Někdy je mylně pokládána za jedinou ženu ve funkci faraona. Sama o sobě hovořila jako o muži a i tak se oblékala. Na trůn usedla, když zemřel její manžel a její nevlastní syn byl příliš mlád. Nejprve vládla jako regentka, ale moc se ji zalíbila natolik, že právoplatného nástupce úplně zastínila. Ten se k plné moci dostal až po její smrti, kdy se snažil zničit všechny zmínky o její vládě. Nicméně se mu to nepodařilo a historii její vlády z dějin lidstva nevymazal.
Působivé umístění chrámu
Nedaleko Karnaku, chrámu boha Amona, Hatšepsut nechala postavit monumentální zádušní chrám, který je považován za nejkrásnější chrám v oblasti. Jeho umístění ve skalách je působivé, jako by tam přirozeně zapadal. Dříve byla cesta k chrámu lemovaná zelení, dnes je místo úplně vyprahlé. Chrám tvoří tři vodorovné terasovité nádvoří, které jsou přístupné po nakloněných plošinách.
Stavba byla v minulosti značně poničena, podepsala se na ní pomstychtivost královniným nástupce, tak příroda. Objevena byla v roce 1891 a od té doby na chrámu pracovala řada archeologů a restaurátorů, který mu vrátila krásnou podobu.