Tajné místo odpočinku faraonů: Údolí králů
Nedaleko egyptského města Luxor se nachází jedno z nejnavštěvovanějších míst země Údolí králů. Jak název napovídá, jedná se o pohřebiště faraonů. Ti si již nenechávali stavět přepychové pyramidy, ale naopak se snažili své hroby ukrývat. Nicméně i tyto hrobky v sobě schovávaly (a možná schovávají) nejeden poklad. Faraon byl pohřben s náležitou výbavou, která mu měla sloužit v posmrtném životě, čehož si byli vědomi i zloději.
Tvar pyramidy
Místo thébské nekropole je jedinečné a toho si je vědomo UNESCO, které ho zařadilo na seznam světového dědictví v roce 1979. Místo svého odpočinku si faraoni nevybrali náhodou. Nachází se v údolí pod Thébským štítem, který tvarem připomíná pyramidy. Nedaleko Údolí králů se nachází i Údolí královen, kde se kromě královen pohřbívali i další důležití členové královského dvora.
Budování hrobu
Své hroby zde začali budovat faraoni 18. dynastie kolem 16. století před naším letopočtem. Dělníci na hrobech pracovali dlouhá léta a traduje se, že se na nich vystřídaly celé generace rodin. Místo posledního odpočinku si faraon musel vybrat hned zpočátku své vlády, aby se vše stihlo připravit. Své hrobky zde kromě faraonů 18., mají i faraoni celé 19. a začátku 20. dynastie. Pohřebiště sloužilo do 11. století př. n. l.
Vykradači a archeologové
Průzkum hrobek započal již před staletími, tehdy se však nedá hovořit o vědecké práci. Zájem o poklady totiž měla především řada vykradačů hrobek. Kněží střežící hroby tak raději mumie řady faraonů raději přestěhovali, aby zabránili jejich zneuctění.
Jediná nevyloupená hrobka, která byla objevena v roce 1922, je hrobka Tutanchamona. Přestože zemřel mlád a u moci byl velmi krátce, jeho jméno je díky hrobce dnes skoro synonymem pro faraona. Poklad z jeho hrobky byl převezen do Káhiry, přesto hrobka patří mezi nejnavštěvovanější.
Hrobky v Údolí králů jsou očíslované podle pořadí, v jakém byly objeveny. Poslední hrobka byla objevena v roce 2008 a nese číslo 65, další zřejmě stále čekají na své objevitele. Ne všechny hrobky patřily faraonům, jsou zde i hroby důležitých členů dvora. Řada z nich je zpřístupněna veřejnosti, nesmí se v nich fotografovat.