Chrám na ostrově Philae
Jedno z posledních míst, kde se udržoval kult egyptského náboženství, stálo na ostrově Philae na Nilu. Podobně jako další památky, byl chrám bohyně Eset za pomoci UNESCO přestěhován v době budování Asuánské přehrady. Dnes stojí na ostrově Agilkai, přesto většina turistů nadále používá název Philae.
Uchování kultu až do 6. století
Výstavba chrámu začala kolem roku 370 před naším letopočtem, řada faraonů ho postupně rozšiřovala, nejvíce se o to zasloužil Ptolemaios II. Chrám je zasvěcen bohyni Eset, která byla jednou z nejdůležitějších v egyptském panteonu. Její kult se zde uctíval ještě v 6. století našeho letopočtu. Hieroglyfy ve zdejším chrámu jsou nejmladší na světě. Architektura chrámu je jedinečná, protože jsou zde vidět egyptské a římské prvky pospolu.
Přestože je často popisován jako Esetin chrám, jedná se o chrámový komplex, kde jsou i svatyně zasvěcené jiným bohům. Jak již bylo naznačeno, chrám se rozšiřoval i v době římské nadvlády. Svědčí o tom i názvy jednotlivých částí, nalezne zde například Hadrianovu bránu.
Záchrana
Voda chrám začala ohrožovat již na počátku 19. století, kdy kvůli malé Asuánské přehradě byl na několik měsíců v roce vždy zaplaven. Již tehdy se hovořilo o tom, že voda chrám postupně zničí. Velká záchranná operace nicméně přišla až s plánem na výstavbu velké Asuánské přehrady. Záchrana památky započala pod patronací UNESCO v roce 1972. Ostrov Agilkai leží o tři sta metrů výše, než původní ostrov Philae, musel být uměle zvětšen, aby se na něj komplex vešel. Budovy byly postupně rozebrány na kvádry, které se pečlivě označily, a na novém ostrově znovu postaveny.
Díky tomu dnešní turisté nepřišli o jedinečný zážitek, kterým jistě návštěva chrámového komplexu na ostrově na Nilu je.