Historie Palestiny
Začátek osidlování území
První obyvatelé se objevují na území Palestiny cca 10 tisíc let př. n. l. Sídlily tu hlavně izraelské kmeny tvořící Izraelské a Judské království. Na území byli také Pelištejci, Aramejské království, Amno, Edom atd.
Vliv islámu a křížové výpravy
Palestina se stala po rozpadu Římské říše součástí Byzantské říše. Od sedmého století se dostává palestinské území pod vliv islámu. V průběhu 11. a 12. století sem bylo vedeno několik křížových výprav, při kterých křesťané dobyli Jeruzalém. Bylo zde vyhlášené Jeruzalémské království. Od 16. století se stala Palestina součástí Osmanské říše, což trvalo až do konce 1. světové války. Poté byla Palestina britských protektorátem.
20. století
Nepokoje tu pokračovali i nadále. V letech 1936 až 1939 zde došlo k arabskému povstání, a poté tu probíhaly teroristické útoky proti britské správě. Roku 1948 byl vyhlášen stát Izrael. Palestina je formálně nezávislá od roku 1989. Na začátku 90. let tu probíhal mírový proces, ovšem roku 200 palestinští teroristé zaútočili na objekty a obyvatele v Izraeli.
Současná situace
Po smrti Jásira Arafata se stává prezidentem Mahmúd Abbás. To se stalo roku 2004. Stále je tu však významný vliv teroristických organizací Hamas a Fatah. Mnoho zemí považuje Hamas za teroristickou organizaci, jelikož skupina provedla sebevražedné atentáty a opakovaně vyzívají ke zničení Izraele. Hamas a Izrael proti sobě bojovali v několika krvavých válkách. Palestinci však stále bojují za oficiální stát, který by uznávaly všechny současné země. I přestože Palestinci vlastní většinu pozemků v klíčových oblastech, i nadále se sem stěhují velké skupiny Izraelců. V roce 2017 představili členové skupiny Hamas návrh na palestinský stát s hranicemi a hlavním městem Jeruzalém, ale odmítli uznat Izrael jako stát. Izraelská vláda tento návrh okamžitě zamítla. Mnozí světový vůdci se snaží přijít na řešení, které by přineslo celému území konečně klid a mír.