Perla Polska: Gdaňsk
Také když někam jedete na eurovíkend, tak nějak automaticky v přemýšlení vynecháváte naše sousední státy? Nebo maximálně se zaměříte na západní Evropu? To je ale přeci škoda, například Gdaňsk je perla Polska, kterou stojí za to navštívit.
Cesta do Gdaňsku
Z Prahy je to do Gdaňsku celkem štreka, téměř 900 kilometrů. Pokud se sem vypravíte pouze na víkend, doporučujeme sem spíše letět, letenky se pohybují kolem 5 tisíc korun, nicméně jsou s přestupem. Pokud nejste Pražák, můžete využít levnější a přímě lety z Vídně či Krakova.
Gdaňské letiště se stalo základnou nízkonákladových společností Wizz Air a Ryanair, takže je možné město navštívit a zároveň se pak dostat do další destinace velmi lacino. Z letiště se do centra města dostanete buď vlakem za půl hodiny, nebo autobusem za necelou hodinku, či samozřejmě taxíkem.
Charakter
Město charakterizují tři slova: přístav, památky, svoboda. Gdaňsk leží na břehu Baltského moře u stejnojmenného zálivu. Přestože historické jádro města bylo ve druhé světové válce srovnané se zemí, po ní bylo pečlivě zrekonstruováno. V roce 1980 se zde zrodilo hnutí Solidarita, které stálo za pádem komunismu v Polsku.
Přístav
Městkou hromadnou dopravou se dojedete ke gdaňskému přístavu bez obtíží. Pro cestovatele je zde moderní terminál. Odtud se můžete vypravit trajektem například do Stockholmu či Helsinek. V samotném přístavu nás zaujal dřevěný kolový jeřáb, jehož podoba pochází z 15. století. Na stejném místě stál už dříve, ale zničil ho velký požár. Jen lidská síla prý dokázala uzvednout až dvě tuny do výšky téměř třiceti metrů. Jinak dřevěný jeřáb je i pomyslnou branou do města. V její blízkosti můžete nasednout na jednu z výletních lodí a provézt se po Gdaňském zálivu.
Loděnice
Gdaňské loděnice neslouží jen na výstavbu a opravu lodí, ale rekonstruují zde i vlaky. A místo samotné stálo za vznikem dělnického hnutí Solidarita. Právě v loděnicích založil opoziční uskupení budoucí polský prezident Lech Walesa. V areálu loděnic Poláci vybudovali Evropské centrum Solidarity, které neslouží pouze jako muzeum, ale jsou zde i přednáškové sály a knihovna.
Historické jádro
Právě v historickém centru Gdaňsku (podobně jako v německých Drážďanech) si my Češi uvědomujeme, jaké jsme měli štěstí, že naše města nebyla srovnaná se zemí v druhé světové válce. Muselo to dát nesmírné úsilí vybudovat znovu takovou nádheru. Z ptačí perspektivy si město můžeme prohlédnout díky věži radnice. I její samotná budova je velmi vydařená.
Turisté často říkají, že Gdaňsk je romantický. Malebnými uličkami se zastavením na kávu či víno se mohou procházet snad celý den. Pokud si chcete prohlédnout vnitřek středověké budovy, za návštěvu stojí Artušův dvůr. V budově se dříve scházela elita města.
Pokud budete mít památek dost, tak nejlépe si v Gdaňsku můžete odpočinout na pláži, ano skutečně v Polsku na pláži. Svěží vzduch a pěkný písek, i takový je Gdaňsk.
TIP: Gdaňsk je největším městem takzvaného Trojměstí. Takže pokud máte času dost, můžete v blízkosti navštívit i města Sopoty a Gdyně.