Ferreries
Pátá největší obec na Menorce (3700 obyvatel), odkud vedou hezké vycházky severním a jižním směrem na pobřeží. Ferreries bylo kdysi podřízeno hradu Santa Agueda. V chráněné údolní kotlině postupně vyrostla svébytná obec, jejíž název se údajně odvozuje od zde usazených kovářů (la ferreria = kovárna).
Založení farnosti
Mallorský král Jakub II. Dal už počátkem 14. století založit ve Ferreries farnost svatého Bartoloměje. Přírodovědné muzeum (Museu de la Natura) ukrývá výstavu o přírodních krásách, rostlinách a zvířectvu na Menorce. Najdete ho na Carrer Mallorce 2.
Kam se vydat v okolí?
Kousek za obcí se nachází venkovský statek Hort de Sant Patrici. Vyrábí se zde mahónsko-menorský sýr; v dopoledních hodinách smějí návštěvníci výrobě sýra přihlížet. Ve vlastním obchodě se kromě domácího sýra prodává med, marmeláda, uzeniny a další delikatesy z Menorky. Muzeum je věnováno kultuře zpracování mléka a výroby sýrů. Ke statku patří také park a rozárium. Přivítá nás zde vlídný personál. V sobotu a neděli je zavřeno. Výroba atraktivní a vyhlášené dámské i pánské obuvi značek Ursula Mascaró a Jaime Mascaró patří neodmyslitelně k městu. K dílně patří i butik s obuví, kde si kromě bot můžete koupit i další kožené zboží. Z Ferreries se dá dojít pěšky do zeleného údolí Barranc d´Algendar nebo k památnému prehistorickému sídlišti Son Mercer de Baix.
Archeologické vykopávky
Odborníci zjistili, že oblast Son Mercer de Baix patří k nejstarším prehistorickým sídlištím na Menorce. Jeho vznik se datuje do doby mezi 2000 – 1400 lety př. n. l. Osada byla asi ze strategických důvodů postavena na skalním ostrohu nad propastmi Barranc de Son Fideu a Barranc de Trebalúger, odkud byl daleký výhled do okolního kraje. Při vykopávkách byly nalezeny keramické a kovové úlomky z několika epoch, mj. i z punského a římského období.