Newgrange
Mohutné návrší z kamene a hlíny bylo pokryto třpytícím se bílým křemenným štěrkem a obklopeno kruhem velkých, vzpřímeně postavených balvanů, z nichž se dochovaly jen dva u vchodu. Newgrange leží v hrabství Meath v Irské republice na severním břehu řeky Boyne, asi osm kilometrů západně od městečka Drogheda a sotva 50 kilometrů severně od Dublinu.
Objevení Newgrange
Muži, kteří odkryli Newgrange v roce 1699 při hledání stavebního materiálu, označili svůj nález jako jeskyni. Byla připsána Keltům a považována z pohřebiště králů z Tara, které údajně vzniklo v prvních letech po Kristu. Newgrange, který je v irské literatuře oslavován jako sídlo Boynů, je megalitická chodbová hrobka pocházející z poloviny 3. tisíciletí a zjevně poukazující na vysoce rozvinutou společnost mladší doby kamenné, která tehdy v údolí řeky Boyne prožívala svůj rozkvět. V porovnání s jinými stavbami – jako třeba Mykény, pyramidy v Gize nebo Stonehenge, je dokonce Newgrange podstatně starší.
Dispozice hrobky
Chodba široká 0,9 metru a dlouhá 16,7 metru, orámovaná a střežená velkými monolity, vede k centrální hrobce, která má tři výklenky. Výška chodby u vchodu činí 1,5 metru a až k hrobce se zvyšuje na dvojnásobek. Hrobka a chodba jsou zakryty kamenným návrším, které sestává odhadem z 200 000 tun volně položených kamenů. Celá stavba byla pečlivě izolována proti průniku vody a obklopena kruhem kolmo postavených kamenů.
Časté otázky spojované s Newgrage
Newgrange ponechává mnoho otázek otevřených. Proč byly v tak pečlivě vybudovaném hrobě, přechovávány pozůstatky pouze pěti lidí? Jak byly na toto místo dopraveny obrovské kamenné balvany, které nebyly rozděleny na více kusů? Je rovněž možné, že se do této krajiny dostaly pohybem ledovců? Jak dlouho stavba trvala? Některé kameny jsou zdobeny různými geometrickými vzory. Ale proč jsou tyto vzory někdy na místech, kde je za normálních podmínek není vidět?
Spojitost Newgrange s nadpřirozenem
V jiném bodě je více jasností. Archeolog z Newgrange profesor O´Kelly poukázal na to, že je hrob konstruován tak, aby světlo vycházejícího slunce v době zimního slunovratu padalo na podélnou stranu chodby až do hrobky. Už tenkrát, když byl Newgrange budován, svítilo světlo na jeden jediný ozdobný kámen na konci hrobky. Vchod byl původně zakryt kamenem. Avšak pečlivě zkonstruovaná škvíra v příkrovu umožňuje, aby sluneční světlo proniklo. Tento efekt lze pozorovat jen v době zimního slunovratu, kdy slunce ozáří na 17 minut vnitřek hrobky. Význam slunce v Newgrange podporuje teorii, která je odvozována z rané irské literatury. Pohřebiště je uváděno do spojitosti s nadpřirozenými bytostmi, zvláště s „bohem dobra“ jménem Dagda, který byl uctíván jako bůh slunce.
Newgrange a okolí
Newgrange leží na území, které tvoří smyčka řeky Boyne a jež oplývá historickými památkami. V okruhu několika málo kilometrů se nacházejí ještě dvě další pohřebiště, Knowth a Dowth, která jsou přibližně stejně velká jako Newgrange. vznikla však o něco později. Pohřebiště v Knowthu sestává ze dvou chodbových hrobů a řada menších se nachází mimo komplex. V nejbližším okolí jsou ještě další pahorky s pohřebišti a vzpřímeně stojící kamenné balvany. Pravděpodobně byl celý komplex po staletí uctíván jako posvátné místo. Na pohřebištích Knowth a Dowth jsou patrné ničivé stopy pozdějších dobyvatelů, ale zdá se, že Newgrange zůstal tohoto ničení ušetřen. To by mohlo znamenat, že se na něj pohlíželo se zvláštní úctou, nebo že byl ctěn jako „dům smrti“. Nálezy šperků a mincí mimo hrob ze 4. století vzbuzují domněnku, že i tehdy platil Newgrange za posvátné místo a že existovala tradice přinášet sem k potěšení „obyvatel“ obětní dary (i když jen do bezpečné vzdálenosti).