Opravdová Afrika čeká v Asuánu
Nejjižnější egyptské město, Asuán, vypadá zcela jinak, než jak známe Egypt z nabídek cestovních kanceláří a hotelových komplexů v Hurghadě či Šarm al-Šajchu. Někteří říkají, že je to vstupní brána do Afriky, že místní lidé jsou daleko tmavší než obyvatelé Káhiry a turistických letovisek. Asuán skrývá nečekané krásy v podobě plaveb po Nilu či přestěhovaných chrámů Abú Simbel a ostrova Philae.
Velbloudí karavany
Náš letopočet ještě nezačal a Asuán již dávno byl křižovatkou velbloudích karavan, které převážely koření, slonovinu, drahokamy a další vzácné komodity, ale také otroky. Díky této cestě bohatí Římané, Peršané a další dostávali zboží z daleké Afriky. Ve městě ve starověku fungovalo obří tržiště, kde se tvrdě jednalo o cenu nabízených pokladů. V Asuánu vznikla i pevnost, která měla Egypt chránit před nájezdy z jihu Afriky.
Asuán představuje Núbii, starověkou říši, která většinu času byla pod nadvládnou Egypta a poskytovala mu své bohatství. V četných dolech se těžilo i zlato. Oblast Núbie byla z velké části zatopena při výstavbě Velké asuánské přehrady. Tehdy se musely stěhovat desetitisíce lidí a díky záchranné operaci UNESCO i starověké chrámy.
Promenády, trhy
Do dnešních dnů si Asuán uchoval pěkné pobřeží, které vybízí k promenádě kolem Nilu či plavbě na něm. Na řece je řada ostrůvků, kde jsou pěkné restaurace, kde si odpočinete. V samotném městě si většina turistů nenechá ujít návštěvu některého z tržišť, kde mohou smlouvat o zajímavé suvenýry z cest a přemýšlet, zda podobně smlouvali i lidé žijící před tisíci lety. Návštěvník Asuánu zřejmě při svých putováních Egyptem nevynechá návštěvu nádherných chrámů Abú Simbel, které nejsou od města příliš vzdálené.