Jamajka
Jamajka je ostrov, který se nachází v Karibském moři. Celková rozloha ostrova je 10 991 km² a žije zde 2 750 000 obyvatel. Hlavním městem Jamajky je město Kingston nacházející se na jihovýchodním pobřeží země. Běžně používaná měna je jamajský dolar.
Kousek z historie
Počátky Jamajské historie začínají s příchodem migrujících indiánů kmene Arawak z Jižní Ameriky okolo roku 650. Zemi pojmenovali „Xayamaca“, což v jejich jazyce znamenalo „Země dřeva a vody“. Název Jamajka ostrov dostal až o pár století později. Arawakové žili na Jamajce v klidu a míru až do roku 1494. V tomto roce byla Jamajka „objevena“ Kryštofem Kolumbem, následovalo dobývání španěli, následkem čehož bylo vyhubení Arawakské populace. Po jejich civilizaci se dochovalo jen velmi málo artefaktů. Proto, že původní obyvatelstvo bylo prakticky vyhlazeno, dováželi Španělé otroky z Afriky jako pracovní sílu na plantáže. Španělská nadvláda trvala až do roku 1655. V tomto roce se o ostrov začali zajímat také Britové a postupně dobývali větší a větší části ostrova, až byla Jamajka roku 1670 přenechána Britům na základě Madridské dohody. Od roku 1958 byl ostrov součástí Západoindické federace, ze které ale Jamajka v roce 1961 vystoupila, čímž federace fakticky zanikla.
Podnebí na Jamajce
Podnebí je tropické, vlhkost vzduchu vysoká s občasným výskytem hurikánů. Nachází se zde stále zelené tropické lesy a savany s velkým množstvím kaktusů. Průměrné roční srážky se pohybují okolo 200 cm na metr čtvereční. Ve vyšších polohách někdy i okolo 760 cm ročně. Západní oblasti patří k sušším, roční srážky činí jen 76 cm.
Průměrné teploty
Teploty jsou během roku velmi konstantní, vyjma období dešťů se teploty pohybují okolo 30°C. Období dešťů je od května do listopadu, nejvíce na východním pobřeží. Srážky jsou krátké, ale velmi intenzivní. Nejteplejší měsíce jsou srpen a září s průměrnou teplotou 32°C. Nejchladnější měsíce jsou únor a březen, kdy teplota klesá na 28°C.