Jeruzalém
Geografie a obyvatelé
Jeruzalém se nachází ve středu Izraele, v Judských horách, které jsou odděleny od Mrtvého moře Judskou pouští. Jeruzalém je největším městem této země a je také velice významným historickým centrem. Rozloha města je 125,156 km² a žije zde skoro 770 000 obyvatel. Hustota zalidnění je velice vysoká, na km² zde žije 6 147,5 obyvatel. V Jeruzalému jsou náboženská většina židé, kteří tvoří 65 % a menšina jsou muslimové s 32 %.
Neuznávané hlavní město
Jeruzalém je hlavním městem Izraele od roku 1980, ale mnoho okolních států a mezinárodních organizací považuje za hlavní město Izraele Tel Aviv-Jaffa. Právě proto je i většina velvyslanectví v Tel-Avivu, nikoliv v Jeruzalémě.
Historie
Jeruzalém je často považován za jedno z nejstarších měst na světě, byl obýván déle než téměř většina měst. Jeho historie sahá až do doby 4 tisíce let před naším letopočtem, a pro židy je to velice důležité duchovní místo. O Jeruzalém se také vedlo velké množství bojů a sporů. Mezi známé panovníky, kteří vládli tomuto území mezi prvními patřil například král David či jeho syn Šalamoun, který zde nechal vystavět i první chrámy. Po období byzantské říše, byl Jeruzalém podmaněn v 7. století muslimy a zůstal součástí islámského světa více než 1000 let.
Spory mezi muslimy a židy
Když se po první světové válce zhroutila Osmanská říše, Jeruzalém byl zajat britskými silami, které zde zůstaly až do konce druhé světové války. Ve stejné době rostly spory mezi lidmi, kteří vyznávají judaismus a islám. Po druhé světové válce byl Jeruzalém rozdělen na dvě části: východní a západní. Východní část spravovalo Jordánsko a západní Izrael. Tato situace vyvolala velkou řadu nepokojů a docházelo k ničení synagog a židovských památek. Nakonec v roce 1980 došlo opět ke sjednocení města.
Architektonické památky
Město se rozděluje do tří hlavních částí. Ve Starém Městě se nachází významné duchovní památky: Chrámová hora, bazilika Svatého hrobu, Skalní dóm, Západní zeď a mešita Al-Áksa, které jsou společně s celým Starým Městem a jeruzalémskými hradbami zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Město je také symbolem tří největších náboženství na světě: křesťanství, judaismu a islámu.