Geografie a podnebí v Thajsku
Poloha a sousední státy
Thajsko se nachází na poloostrově Zadní Indie. Rozkládá se na ploše 514 000 kilometrů čtverečních. Mezi sousední státy patří Laoská lidově demokratická republika, Barma, Malajsie a Kambodža.
Sever
Severní část Thajska definují především vysoké hory se strmými údolími, ve kterých si často razí cestu malé říčky či větší toky. Řeky jako Nan, Ping, Wang se v nížinách stékají a společně utváří Chao Phraya. Díky těmto tokům se zde dá v mokré půdě pěstovat rýže. Při hranici s Barmou, se táhne pohoří, jehož nejvyšší vrchol je Doi Inthanon (2565m).
Jih
Severozápadní pohoří se táhne až na jih, kde zasahuje do Malajsie. A právě zde, na jihu, se nacházejí známé vápencové útesy (mogoty), které vystupují z průzračného moře.
Severovýchod
Tato oblast se často vyznačuje velmi suchou půdou, proto se zde moc nehospodaří. Na severovýchodě najdeme převáže nížiny, ze kterých vystupuje jen několik kopcovitých útvarů. Problém nastává vždy v období dešťů, kdy se do nížin nahrne voda a jsou záplavy.
Centrální část
Od severu do středu Thajska vybíhá ještě jedno, menší pohoří Phetchabun. V centrální oblasti je důmyslně vytvoření zavlažovací systém, takže se zde také ve velké pěstuje rýže. Nachází se zde velmi úrodná půda. Díky úrodné půdě se zde soustřeďuje velké množství lidí. A nejen kvůli tomu. Je tu i hlavní město Bangkok.
Východ
Východní část Thajska je často navštěvována turisty. Je to oblast, kde se nachází moře, spousta ostrovů a nedotčené pláže.
Podnebí
Thajsko je země s tropickým podnebím (vysoké teploty, vlhkost) a monzunů, které můžeme rozdělit na jihozápadní a severovýchodní. Jihozápadní monzun trvá zhruba od června do konce října a charakteristický pro něj je déšť. Severovýchodní monzun je spíše suchý a chladnější. Pokud jste milovníky tepla, vydejte se do Thajska spíše v dubnu či květnu, jsou to nejteplejší měsíce v roce a teploty dosahují až 36°C.