Brazílie
Největší stát v jižní Americe
Brazílie je prezidentská federativní republika, která vznikla 7. září 1822, kdy získala nezávislost na Portugalsku. Rozloha Brazílie je 8 511 965 km2 a jedná se o největší stát v jižní Americe. Východní břehy Brazílie omývá Atlantský oceán, na severu sousedí s Kolumbií, Venezuelou, Guyanou, Surinamem a Francouzskou Guyanou. Na jihu jsou sousedé Brazílie Argentina a Uruguay a na západě je to Peru, Paraguay a Bolívie.
O obyvatelích
Brazílie a je nejlidnatějším státem jižní Ameriky, žije zde 191 908 598. Hustota zalidnění je 22.5obyv./km2. Náboženská většina jsou římští katolíci (cca75%), menšina jsou protestanti. Měna je brazilský reál (BRL). Prezidentkou země je Dilma Rousseffová. Hlavní město Brasília se nachází ve vnitrozemí. Není ale tím největším v zemi. Toto prvenství má Sao Paulo, které se nachází při jihovýchodním pobřeží. Úředním jazykem Brazílie je portugalština.
Tropický deštný prales
V celé severozápadní Brazílii se rozkládá nejvýznamnější tropický deštný prales na světě – Amazonský prales. Z celkové rozlohy Brazílie zaujímá zhruba plochu o celkové velikosti 42 % území. Amazonský prales je zároveň i největším deštným pralesem na Zemi. Nesmíme opomenout ani jedinečný ekosystém, který tento prales tvoří. Některé jeho části jsou i do současné doby dosud neprozkoumány.
Příčiny ničení pralesů
Člověk a jeho existence má velký podíl na ničení deštných pralesů. Od padesátých let minulého století lidé zničili svým chováním více než polovinu pralesů světa. Hlavními příčinami ničení jsou kácení pralesů a zároveň získávání minerálů a zlata z ložisek, která se nacházejí hluboko v lesích. Pralesy se také velmi často vypalují, aby lidé zvětšili ornou půdu, na které mohou pěstovat nebo se tato půda využívá jako pastva pro zvířata.