Amazonský prales
Největší deštný prales
Amazonský deštný prales je největším pralesem svého druhu na světě. Jeho rozloha je 5 5000 000km2. Rozkládá se na území 9 států: Brazílie, Kolumbie, Venezuela, Peru, Bolívie, Ekvádor, Guyana, Francouzská Guyana a Surinam. Největší část (až 60%) však leží na území Brazílie. Druhý největší deštný prales je Konžský deštný prales a pralesy, které se nacházejí na poloostrovech v Indii.
Flóra v pralese
Amazonský deštný prales je domovem velkého množství nejrůznějších rostlin a stromů. Podle vědeckých odhadů zde žije okolo 30 000 druhů rostlin a více než 2 500 druhů stromů. Mezi symboly tohoto pralesa patří i rostlina jménem vitória-régia, která je velmi pozoruhodná převážně svou velikostí. V průměru měří obvykle i 2 metry.
Fauna v pralese
Deštný prales není jen domovem rostlin a stromů, ale i nejrůznějších živočichů. K těm méně obvyklým se řadí například vodní savci – kapustňáci, kteří zároveň patří i mezi ty největší zvířata, která zde žijí. Jejich délka je i 3 metry. Úctyhodných 10 metrů zde mohou měřit amazonské anakondy. Žije zde také mnoho živočišných druhů, které jsou ohrožené právě kvůli lidské činnosti. Je mezi nimi i například kolibřík či lenochod černopásý.
Ničení pralesa lidskou činností
Amazonský prales prožívá poslední desetiletí velkou krizi. Ještě do roku 1960 byl téměř netknutý, ale bylo jen otázkou času, kdy lidé začnou těžit z tohoto přírodního bohatství. Hlavní příčinou kácení a vypalování deštného pralesa byl velký nárůst populace v této lokalitě, především v Brazílii a samozřejmě v tom sehrál roli i obchod. Těžba dřeva, výsadba sójových bobů, které stoupaly na ceně a chov dobytka, který byl také velkým finančním přínosem. To vše vedlo k ničení deštného pralesa. Od roku 1970 do roku 2000 bylo vykáceno necelých 17 % Amazonského pralesa, což je neuvěřitelně velká plocha.