Slovenská kuchyně
Slovenská kuchyně je nejpodobnější té naší, ale stejně zde najdeme speciality, které jsou typické pouze pro slovenskou kuchyni. Nejvíce ovlivněná je slovenská kuchyně Německem, Rakouskem a Maďarskem.
Jaké suroviny se používají?
Ve slovenských pokrmech se často používají suroviny jako například vepřové maso, drůbež, zelí, pšeničná a bramborová mouka, sýry, luštěniny, brambory, petržel či další koření. Ovoce se využívá dle sezónnosti. Nejčastěji to jsou ale jablka, hrušky, švestky, třešně, broskve a meruňky. Maso se nejčastěji využívá vepřové, hovězí nebo kuřecí. Tato zvířata často žijí ve volných chovech.
Slovenské speciality – sýry
Určitě také ochutnejte zdejší sýry. Nejznámější je brynza, která je z ovčího mléka. Z dalších sýrů si jmenujme oštěpok (uzený pařený sýr žlutavé barvy), parenicu (uzená či neuzená) či korbáčík, který rovněž představuje pařený sýr. Prodává se ve tvaru zapletených copánků.
Typické pokrmy
Nejznámější klasikou jsou brynzové halušky. Jde o bramborové knedlíčky z bramborového těsta s ovčím sýrem a praženou slaninou. Oblíbené jsou také pirohy plněné různými náplněmi, kaše či syté polévky. Mezi nejznámější polévky patří kapustnica. Dalšími specialitami typickými pro slovenskou kuchyni jsou volenská údenú pečenka, šarišské placky plněné zelím, liptovské droby, živánská pečeně atd.
Dezerty
V České republice je poměrně běžné, dát si sladké jídlo jako hlavní chod. Na Slovensku je tomu trochu jinak. Hlavní chod je pro ně vždycky slaný a sladká jídla považují pouze za dezerty. Mezi typické dezerty tedy patří halušky připravené na sladký způsob s tvarohem, mákem či ovocem. Výborné jsou i vdolky, žemlovka, štrůdl, rýžový nákyp, buchty nebo pirohy se sladkou náplní.