Risoul-Vars
Risoul a Vars (Risoul-Vars) jsou dvě lyžařská střediska, ležící v jihovýchodní Francii, departmentu Hautes-Alpes, ve Francouzských Alpách, a to mezi městy Briançon a Gap. Dohromady vytvářejí lyžařský areál Foret Blanche, jehož název v překladu znamená „bílý les“. Nachází se mezi národními parky Queyras a Écrins.
Středisko Risoul se také někdy nazývá Risoul 1850, protože leží v nadmořské výšce 1850 m.
Risoul je dosažitelný zejména z turínského letiště; možné je ale využít i letiště v Grenoblu, Chambéry či Marseille (nacházejí se cca 3 hodiny od střediska). Z Prahy je areál vzdálený 1140 km.
Z dalších lyžařských středisek můžeme doporučit francouzské Les Deux Alpes, Avoriaz či Les Menuires, italské Arabba-Marmolada, Monte Bondone nebo Folgaria, rakouské Flattach, Zillertal Arena a Nassfeld-Hermagor a z německých Berchtesgaden.
Historie střediska
Rozvoj lyžařského areálu Risoul 1850 se datuje od počátku 70. let 20. století. V roce 1974 však středisko zkrachovalo. Poté ho začala spravovat společnost zvaná Sermont, která ho provozuje až do dnešních dní. Důvody zmíněného bankrotu jsou tyto: údolí Durance je daleko od větších měst a cesta z Paříže vlakem či autem je dlouhá. Nejbližší větší letiště se nachází za hranicemi, v Turíně. Středisko soustředí své úsilí na návrat klientů, ale stále má nedostatek déle pobývajících hostů.
Risoul-Vars se zaměřuje na především na snowboarding. Snowpark Surfland existuje přes 10 let a nyní byl obohacen o rails pro začátečníky i zkušené. Tento snowpark byl vybrán jako tréninkové centrum pro Zimní olympijské hry v Turíně v roce 2006. Dle správců střediska je značení sjezdovek černou, červenou a modrou barvou zastaralé, a tak se snaží vytvářet tematické areály (např. freeride zóna).
Lyžování v Risoul-Vars
V lyžařském středisku Risoul najdete 55 vleků a lanovek, z toho 1 kabinovou lanovku a 14 sedačkových. Díky tomuto systému lze převézt až 57 000 lyžařů za hodinu. Risoul je propojen s Vars a vytváří tak areál Foret Blanche, který má dohromady 180 km sjezdovek. Nachází se v nadmořské výšce 1650–2750 m.
Areál nabízí lyžování lyžařům všech úrovní dovedností (i dětem) – mohou si totiž ke sjezdu vybrat různě obtížné sjezdovky.
V posledních letech se Risoul potýká s nedostatkem přírodního sněhu v dolních partiích střediska. 30 % plochy lze uměle zasněžovat, ale stále se hledají možnosti, jak kapacitu zasněžování zvýšit (problémem je nedostatek vodních zdrojů v suchých Jižních Alpách).
Existuje tu také lyžařská škola (pro max. 60 dětí). Kromě lyžování si můžete zabruslit na zdejším kluzišti, absolvovat túru na sněžnicích či se svézt na sněžném skútru.
Ubytování a služby
Co se ubytování týká, nabízí Risoul k dispozici 18 600 lůžek ve dvou-, tří- a čtyřhvězdičkových apartmánech a chatách.
V místě se nachází řada kaváren, barů a nočních klubů. Najdete tu i kino. Ve většině restaurací můžete ochutnat tradiční alpskou (fondue, raclette, pierrade), ale i mezinárodní kuchyni (pizza, těstoviny, steaky, hamburgery, hranolky). Průměrná cena jídla je cca 15 €; jídlo je zde podstatně levnější než v jiných známých střediscích. Vybrat si tu můžete i z široké nabídky místních vín a sýrů.
Podnebí a počasí
Ve středisku Risoul zažijete největší zimu v prosinci – průměrná minimální teplota v tomto měsíci je – 3 °C, průměrná maximální teplota 6 °C. Nejteplejším měsícem je srpen, v něm se teploty nejčastěji pohybují mezi 14 a 28 °C.
Oblast Risoul-Vars je známá slunečným počasím s průměrně 300 slunečnými dny za rok. Nejvíce hodin denně svítí slunce v červnu (9 hodin), ale i v zimních měsících je doba slunečního svitu dlouhá (5 hodin denně).
Počet dní se srážkami je v průběhu roku poměrně vyrovnaný. Ty se většinou objevují 8 až 11 dní v měsíci.