Kanárské ostrovy Fuerteventura
Základní informace
Je jeden ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů a je druhý největší ostrov v tomto souostroví. Nachází se, jako ostatní ostrovy, v Atlantském oceánu a je nejblíže k severozápadnímu Africkému pobřeží. Rozloha ostrova je 1 659, 74 km2 a žije zde okolo 87 00 obyvatel. Fuerteventura patří do provincie Las Palmas, která zahrnuje i ostrovy Lanzarote a Gran Canaria. Povrch ostrova je převážně suchý s menší vrchovinou. Nejvyšší vrchol má 807 m. n. m. Průměrná denní teplota je kolem 22 °C. Fuerteventura má nejdelší písečné pláže, ze všech ostrovů (150), které jsou stále živeny pískem ze Sahary, který sem zanáší vítr. Na ostrově se také nachází mnoho endemických druhů, jako např.: borovice kanárská, planika velkoplodá, datlovník kanárský či cesmína ostrolistá.
Čím je ostrov proslulý?
Na ostrově je také poměrně rozvinuté zemědělství a chov zvířat. Pěstuje se zde ovoce a zelenina a hlavní chov je zaměřen na Fuerteventurské kozy, z jejichž mléka se vyrábí proslulý (na ostrově) sýr. Velký podíl zde má i rybaření. Na ostrově se nachází i mezinárodní letiště, ze kterého je pravidelná doprava do větších měst. Nejnavštěvovanější města a střediska jsou např.: La Oliva, Corralejo, Costa Calma, Antigua, Puerto del Rosario či Morro Jable.
Ideální podmínky
Více než tři tisíce hodin zde svítí slunce. Více než sto padesát písečných pláží. Tyto dvě informace nejspíš postačí k tomu, aby si člověk udělal základní obrázek o tom, co ho na ostrově Fuerteventura čeká. Druhý největší ostrov Kanárského souostroví leží pouhých sto kilometrů od afrických břehů ve stejné zeměpisné šířce, kterou má například Florida nebo Mexiko. Díky tomu je jasné, že zdejší počasí není příliš nevyzpytatelné – přijet na Fuerteventuru znamená mít stoprocentní jistotu, že představy o dovolené, kterým jste se po celý rok oddávali ve své kanceláři, zde najdou své naplnění.
Oskarové pláže
Pravděpodobně nebudeme příliš přehánět, pokud hned na začátek řekneme, že ze všech evropských přímořských letovisek je to právě ostrov Fuerteventura, kde lze najít ty nejpodmanivější pláže. Zatímco západní část Kanárských ostrovů může být vhodným cílem pro ty, kdo svou dovolenou rádi stráví nejrůznějšími pochody a hledáním atraktivních výhledů do krajiny, v případě ostrova Fuerteventura toto neplatí. Jednoduše řečeno, ráz celého ostrova zkrátka udávají jeho dlouhé pláže. A protože na ostrově nenajdete žádná místa vhodná k větším výstupům, nakonec zde kouzlu zlatého písku podlehne každý.
Modrá vlajka
O síle zdejšího pobřeží svědčí také skutečnost, že několik zdejších pláží získalo prestižní Modrou vlajkou. Jde o každoroční ocenění, kterým bývají vyznamenány nejlepší evropské a jihoafrické pláže. Konečné umístění jednotlivých letovisek přitom v žádném případě nezávisí na nějaké libovůli porotců, nebo na tom, jak se zrovna ten den vyspali. Každé přihlášené letovisko je posuzováno podle sedmadvaceti kritérií, které sledují samozřejmě kvalitu vody, celkový způsob nakládání s oblastí z hlediska ochrany životního prostředí, ale i otázky týkající se bezpečnosti nebo osvětové činnosti v rámci střediska.
Světový pohár
Pláže ostrova Fuerteventura nejsou jen místem, kam se lidé chodí opalovat a čas od času si svlažit kolena. Jde totiž především o známé centrum vodních sportů, pro které zde skutečně existují ideální podmínky. Díky tomu také rok co rok ostrov hostí závody světového poháru ve windsurfingu, které se konají v Sotaventu v jižní části ostrova. Kromě surfařů zde stejně tak našli svůj druhý domov i mnozí vyznavači potápění v jeho nejrůznějších podobách.
Piráti jako motor pokroku ostrova
Ostrov samozřejmě má co nabídnout i tehdy, kdy už na sluncem zalitou pláž nemáte ani pomyšlení. Často skloňovanými místy jsou v této souvislosti například Muzeum archeologie a etnografie, které lze navštívit v dřívějším hlavním městě ostrova Betancuria. To bylo založeno již v patnáctém století v údolí blízko dnes již vyschlé řeky. Město bylo postaveno na trochu jiném místě, než bylo do té doby zvykem, z důvodu hrozby pirátských útoků, která v té době visela ve vzduchu v celé této oblasti, a nutno říci, že zcela oprávněně. Proto nakonec došlo i na Betancuria. Roku 1593 vůdce pirátů Jaban zavelel k útoku, po kterém z celého města, včetně kostela Svaté panny Marie, zbyly různě velké hromady suti a popela. Kostel se po této operaci podařilo opravit až za dalších sto let, a samotné město se z něj už nikdy tak úplně nevzpamatovalo.
Centrum zdejšího života – Corralejo
Od poloviny 19. století se ale centrum ostrova začalo z důvodu nedostatku orné půdy přesunovat jinam. Dnes je proto ohniskem života na ostrově město Corralejo, kde v současnosti najdete vše potřebné. Pláže s přilehlými bary a slušnými restauracemi, nebo nákupní střediska, stejně jako lidi, kteří vám bez problému poradí, jak v bezprostřední blízkosti Corraleja najít místa, do kterých by nikdo neřekl, že několik málo kilometrů od nich leží toto centrum nočního života na ostrově.