Jõhvi
Ruští imigranti
Jõhvi je estonské město ležící nedaleko hranice s Ruskem. Zajímavostí tohoto města rozhodně je, že 58 % všech obyvatel tvoří ruští imigranti a pouze 42 % obyvatel jsou rození Estonci. Toto rozdělení obyvatelstva je z důvodu dlouholeté ruské okupace, tedy přesněji řečeno okupace sovětským svazem.
První zmínky a rozvoj města
První zmínka o tomto estonském městě je z roku 1241, tedy z doby, kdy toto území vlastnilo dánské království. Významným mezníkem při rozšiřování tohoto města byla výstavba železnice v roce 1870. Na konci 19. století se díky poloze na hlavním dopravním uzlu, začal ve městě plně rozvíjet potenciál obchodního centra. V srdci města se nacházelo velké tržiště, které bylo obklopeno hospodami, obchody, poštou, hostinci a bankou. Do této doby bylo Jöhvi považováno pouze za malou vesnici. Až v roce 1938 však bylo Jõhvi povýšeno na město. A o něco později se stalo dokonce okresním centrem. Po konci války bylo ale město značně poničeno německými ustupujícími jednotkami.
Vliv socialismu
Jeho rekonstrukce probíhala v typickém socialistickém stylu. Byla tedy stavěna velká nevzhledná panelová sídliště a historická místa značně chátrala. Jedinou dosud zachovalou historickou památkou tedy zůstal gotický kostel svatého Michala, který je zároveň největším jednolodním kostelem v Estonsku.
Jak se dostanete do Jöhvi?
Jednou z mnoha možností, které můžete využít je třeba železnice nebo dálnice z hlavního města Tallinnu do Petrohradu. Obě totiž vedou přímo městem Jöhvi. Jestliže budete chtít cestovat vlakem, z Tallinnu vyjíždí dvakrát denně a cesta vám zabere zhruba 2 hodiny. Cesta autobusem z Tallinnu je o něco delší, trvá i 3 hodiny.