Barcelona – průvodce Barcelonou
Cesta letadlem
Rozhodnete-li se vydat na dovolenou do hlavního města Katalánska, máte na výběr hned několik možností, jak se tam bez problémů dostat. Nejpoužívanější a nejrychlejší způsob je bezesporu letecky a nemusíte se obávat vysokých cen za letenku. Při konečném zúčtování vyjde letenka levněji, než kdybyste jeli třeba autem. Chcete-li letenku koupit co nejlevněji, doporučuje se, abyste si ji zamluvili klidně i několik měsíců dopředu. Cesta letadlem trvá něco kolem dvou a půl hodiny, což není opravdu mnoho.
Cesta autobusem
Dalším způsobem dopravy, jak se do Barcelony dostat, je autobus. Jedná se o cestu velice nepohodlnou a zdlouhavou. Celková doba strávená v autobuse se pohybuje kolem 24 hodin, což znamená strávit celé dva dny z dovolené v autobuse. Oproti letadlu je výhoda ta, že můžete sledovat okolní krajinu, která se bude velice měnit. Budete-li cestovat autobusem, přijedete na nádraží Sants, kde končí většina přijíždějících autobusů. Dále z nádraží můžete pokračovat metrem, které zde má přímo svoji zastávku.
Cesta automobilem
Pomineme-li autostop, zbývá ještě poslední možnost, jak se do Barcelony dostat, a to autem. Cestování automobilem má nespornou řadu výhod, můžete si udělat přestávku kdykoliv budete chtít, cestou můžete navštívit různá zajímavá místa atd. Počítat ale musíte s únavou, která bude pro řidiče značná, takže se určitě nedá absolvovat 1800 km bez odpočinku. Nejlepší je, když jedou dva řidiči, kteří se mohou střídat. Samotná cesta je velice dobrá, protože německé a francouzské dálnice jsou známy svojí vysokou kvalitou.
Doprava po Barceloně
Po příletu na letiště se budete chtít určitě dostat nějak do města a nejlepší možností je taxík. Taxikáři se na vás vrhnou hned před východem z letiště, takže se nemusíte bát, že byste neměli čím odjet. Ve většině případů se můžete s taxikářem domluvit na ceně ještě před odjezdem.
Nejjednodušší způsob dopravy po městě je metro, kterým se dostanete téměř všude. Pozor si musíte dát na zorientování v něm, protože ve větších stanicích se kříží třeba i pět linek. Připravit se také musíte na větší cenu než je u nás, proto se určitě vyplatí nastudovat si, který tarifní program jízdného se vám vyplatí nejvíce po dobu vašeho pobytu. Ve vestibulech metra či městských vlaků musíte projít automatickými turnikety, které se otevřou, po zkontrolování vaší jízdenky. Není-li platná, prostě se dovnitř nedostanete. Přestože, byste cestovali bez platné jízdenky a chytil vás revizor, vyjde vás pokuta na čtyřicet euro. Pozor si také dávejte, v jakém jezdíte pásmu, protože některé jízdenky jsou pouze na určité pásmo.
Kromě metra a příměstských vlaků můžete z místní dopravy využít třeba Autobus, který jezdí poměrně často, ale jízdní řády moc nedodržuje. Nicméně výhodou je to, že autobus kolikrát zastaví i mimo určené zastávky. Velice pohodlné jsou místní taxíky, které se povětšinou skládají z českých aut. Španělské taxíky jsou celé černé se žlutými dveřmi. Některá auta mají na střeše ceduli a pakliže je na ní nápis LIBRE, můžete na taxík zamávat a on vám zastaví. Řidiči autobusů, taxíků a jiných hromadných dopravních prostředků nejsou na nejvyšší jazykové úrovni, tudíž se jen stěží domluvíte třeba anglicky. Spíše se připravte, že si budete muset procvičit vaši španělštinu.
Ubytování
Při výběru hotelu doporučuji podívat se, zda-li se v blízkosti nachází stanice metra nebo aspoň autobusová zastávka. Pozor si také dejte na “otevírací“ dobu hostelů, protože by se vám klidně mohlo stát, že se po 22 hodině nedostanete do svého pokoje. Cena ubytování se odvíjí hlavně od polohy hotelu, počtu nabízených služeb a velikosti pokoje. Nejlevnějším ubytováním je kempování, které se ovšem nachází daleko od centra Barcelony. Kempy jsou rozděleny podle hvězdiček, přičemž platí stejně jako u hotelů, čím více hvězdiček, tím vyšší úroveň. Kempy jsou na poměrně luxusní a s našimi kempy se nadají vůbec srovnávat. Ubytování v kempu se hodí hlavně tehdy, jedete-li se spíše koupat než navštěvovat památky Barcelony.
Španělská kuchyně
Ceny veškerých jídel jsou v Barceloně vyšší než u nás, nicméně ve srovnání s dalšími vyspělými zeměmi Evropy je na tom Barcelona ještě dobře. Čím blíže budete centru, tím budou ceny jídel vyšší. Jste-li fanouškem piva a bude-li chtít ochutnat místní v nějaké hospůdce, připravte si až několik euro za jeden půllitr. Nedoporučuji šetřit penězi tak, že byste pili vodu z vodovodu, protože ta ve Španělsku pitná není. Všichni místní obyvatelé pijí vodu kupovanou. Určitě potěší veřejná pítka, kde teče voda pitná, a hlavně v letních měsících slouží nejen k pití, ale také k osvěžení.
Zajdete-li do restaurace, nejčastěji na jídelním lístku uvidíte provensálskou kuchyni míchanou s tou evropskou a značné množství mořských plodů. Problémy mohou nastat při objednání kávy, protože většina názvů se liší od těch našich, a ne vždy dostanete to, co jste si opravdu přáli. Dlouhou tradici má ve Španělsku vinařství, proto musíte určitě nějaké ochutnat. Víno patří ve Španělsku mezi neoblíbenější nápoje, díky tomu je zde velké množství obchodů, kde ho lze zakoupit. Nedokážete-li vydržet bez českého piva, nevadí, protože i v místních supermarketech se prodává naše pivo.
Co dělat ve volném čase?
Téměř na sto procent máte jistotu, že se nebudete nudit. Barcelona je veliké historické město, které nabízí ke zhlédnutí nejen spoustu památek, ale také spoustu moderních staveb, které by neměl opomenout žádný návštěvník.Každý turista chce mít vždy nějakou památku, která mu bude navštívené místo připomínat. Obchůdky se suvenýry se nacházejí téměř na každém rohu a většina z nich sází na nejznámější věci města, a to fotbalový klub FC Barcelona a motivy Gaudího architektury.
Výběr je opravdu velice pestrý, loga se nacházejí téměř na čemkoliv, co si jen dokážete představit. Pro milovníky oblečení je v Barceloně spousta módních obchodů, ve kterých jsou dokonce nižší ceny než u nás. V Barceloně mají velkou tradici tržiště, na kterých najdete nejčerstvější ovoce a zeleninu, ale také spoustu mořských plodů.
Budete-li chtít poslat domů pohled abyste potěšili někoho blízkého, zapamatujte si slovo Correus. Tak se totiž španělsky řekne pošta. Hlavní poštu najdete na nábřeží na náměstí Plaça d`Antonio López v historické budově.
Památky a zajímavá místa
La Ramble
Dlouhá třída La Ramble vede od hlavního náměstí Plaça de Catalunya, přes arabskou čtvrť až ke Kolumbově sloupu. Magistrála je spojnici mezi centrem a pobřežím a slouží jako nákupní bulvár, kde je nepřeberné množství kaváren, restaurací a všemožných obchodů. Budete-li se jen procházet, určitě se nebudete nudit, protože na každém kroku na vás bude čekat nějaké zpestření v podobě živých soch, usměvavých klanů či hudebníků.
Plaça de Catalunya
Hlavní barcelonské náměstí slouží jako hlavní centrum pro turistické autobusy, příměstské vlaky či metra. Kříží se zde několik linek, takže se odsud dostanete téměř kamkoliv. Pro nekonečné nákupy je zde obrovský nákupní dům El Corte Inglés.
Barri Gòtic
Gotická čtvrť vás pohltí svojí atmosférou hned při prvním okamžiku, kdy do ní vstoupíte. Nachází se zde velké množství gotických kostelů, městských paláců, obchůdků a spousty dalších staveb. Nejkrásnější ulice celé čtvrti je bezesporu carrer Montcada, kde najdeme historickou nemocnici a dva kláštery.
El Raval
El Raval neboli Islámská čtvrť je další část Barcelony, která stojí za zhlédnutí. Místní obyvatelé se sice přizpůsobili turistice, nicméně změnu prostředí poznáte hned na první pohled. Navštívíte-li El Raval v noci, mějte se na pozoru. Bývá zde totiž trochu nebezpečno, neboť někteří místní opilý muži mohou být pro turistky nebezpečné.
Muzea
V Barceloně je velké množství muzeí, a abyste je stihli navštívit všechny, museli byste zde strávit hodně dlouhou dobu. Přímo v centru města se nachází Museu Picasso, kde jsou k vidění Picassova díly z jeho mladí, kdy žil přímo v Barceloně. Milovníci lodí a námořnictva by si neměli nechat ujít Museu Marítim, kde je k vidění historie celého Španělského námořnictví. K vidění jsou zde všelijaké modely lodí ve všech různých měřítkách, ale také dobové oblečky a další věci námořnické kultury.
Aquárium
Barcelonské aquárium patří mezi největší v Evropě a musí zaujmout snad každého návštěvníka. Nachází se zde 11000 mořských živočichů, kteří žijí v šesti milionech litrů vody. Za pořádný zážitek si musíte většinou pořádně zaplatit. Nejinak tomu je i v tomto případě. Dospělý za návštěvu zaplatí kolem šesti set korun.
Torre Agbar
Novodobá dominanta města se bude líbit hlavně těm, kteří nemusí vidět jenom památky, ale ocení i moderní architekturu. Tento barcelonský mrakodrap je vidět z většiny míst v Barceloně.
Gaudího architektura
Snad žádný turista, který navštíví Barcelonu, si nesmí nechat ujít gaudího architekturu. Mezi nejznámější památky patří Chrám Svatá rodina a dům Casa Milà neboli La Pedrera.
Nou Camp
Každý fotbalový fanoušek by měl navštívit největší fotbalový stadion v Evropě Nou Camp, který se rozkládá na ploše 55 000 m2 a jeho kapacita je přes 90 000 fanoušků. Hned vedle stadionu je týmové muzeum, mapující celou historii FC Barcelona.