Amsterdam: voda zde určuje život
Evropské město protkané kanály, ale Benátky to nejsou, co to může být? Amsterdam, hlavní a největší město Nizozemska. Sice v něm nesídlí reprezentativní budovy jako je parlament či sídlo krále, přesto láká stále více turistů z celého světa. Ti sem jezdí obdivovat křivolaké uličky a domy, kanály s mosty, všudypřítomné kola a ochutnávají výborné sýry a piva. Amsterdam není velkolepý jako jiná hlavní města, ale možná právě díky tomu si ho zamilujete.
Obchod a náboženská tolerance
Historie města sahá do konce prvního tisíciletí našeho letopočtu, kdy obyvatelstvo začalo odvodňovat zdejší bažiny. Vznikaly přehrady a podle jedné na řece Amstel, získalo město své jméno, Amsterdam. Město vzkvétalo díky obchodu a stalo se synonymem pro náboženskou toleranci. I proto zde dnes žijí různé lidé různých národností, i když židovská menšina byla téměř vyhlazena během druhé světové války (z Amsterdamu pocházela Anne Franková, jejíž deník byl po druhé světové válce přeložen do mnoha jazyků a jejíž sochu můžeme ve městě spatřit).
Světové dědictví UNESCO
Ač se památky v Amsterdamu nedají porovnat se stavbami v Římě či Paříži, nizozemské hlavní město se může pochlubit dvěma památky na Seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2011 na něj přibyly amsterdamské kanály, které byly vystavěny mezi 16. a 17. století. Dnes je město protkáno více než tisícovkou mostů a lávek. A málokterý turista si město neprohlédne z vodního toku.
O patnáct let dříve se UNESCO rozhodlo chránit obrannou linii kolem města, ta měří 135 kilometrů a pochází z let 1883 až 1920. Její jedinečnost pramení z vody, kterou mohla být linie v případě potřeby zatopena a znemožnit tak postup vojáků.
TIP: Až se budete chystat vyrazit do Amsterdamu, využijete web mojecezproka.cz, kde naleznete vše, co při plánování své cesty potřebujete, na jednom místě.