Vietnamský průmysl a hospodářství
Průmysl
Velmi významným zdrojem národního průmyslu je stavebnictví. Průmyslové odvětví soukromých obyvatel se silně rozvíjí, namísto státního, který za ním zaostává. Způsobují to faktory, jimiž jsou nedostatek kapitálu, který je potřeba k inovaci, nekvalifikovaný management a výrobní zařízení, která jsou zastaralá.
Jaká odvětví prosperují?
V posledních letech je pozorován silný zájem o obuvní, textilní a oděvní průmysl, jehož vývoz se uskutečňuje v zemích Evropské unie, Rusku, Japonsku a USA. Využívají jej hlavně díky tzv. výrobní kooperaci, která funguje ve formě zakázkové výroby s levnou pracovní silou. Je zaznamenám i nárůst zájmu v oblasti zpracovatelského i potravinářského průmyslu co se týká ovoce, zeleniny a mořských produktů mražených. Zdrojem energií jsou z poloviny vodní a z druhé poloviny tepelné elektrárny. Také se pracuje na energii sluneční.
Hospodářství
Zemědělstvím se zde uživí kolem 70 % obyvatelstva a tím se toto ekonomické odvětví stává velmi významným. Rýže je zde hlavní plodinou a díky ní je Vietnam na druhém místě světového exportu. Její pěstování zabírá 80 % půdy. Neméně významné jsou čajovníky, kávovníky, oříšky kešu nebo-li ledvinovníky, které jsou také plodiny s významným světovým exportem a pomalu se rozvíjí i export ovoce a zeleniny.
Pěstovaní plodin a chov zvířat
Kukuřice, cukrové třtiny, bavlník a maniok jsou suroviny, které slouží hlavně pro domácí využití. Silně se zde rozvinul čajový průmysl, jeho růst i export, kdy nyní zabírá 3,5 % světového trhu a jeho dovozem se těší až 40 zemí. Vodní živočichové, jako jsou kraby, sépie, ryby a krevety, jsou také významným exportem. Nechybí zde ani chov veškeré drůbeže i prasat a chov buvolů a skotu můžeme pozorovat v některých částech Vietnamu.